Yusuf Paşa’nın vefası; Nenehatun’u unutmadı...

Tümgeneral Yusuf Kaya, 2000’li yılların başında Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığı yapan kıymetli paşalarımızdan biriydi. Erzurum’dan FOÇA Jandarma Okulu’na atanmadan önce özellikle terörle mücadelede etkin hizmetlere imza atan Tümgeneral Yusuf Kaya, emekli hayatını yaşadığı şu günlerde de Erzurum’u ve Erzurum’un tarihte iz bırakan kahramanlarını unutmadı.  

Yusuf Paşa dün yayımladığı mesajda, halk arasında 93 Harbi olarak bilinen (1877-78) Osmanlı-Rus Savaşı’nda Aziziye Tabyalarında çok büyük varlık gösterenNenehatun’un vefatının 67.yılında anlamlı bir mesaj yazdı. 1857 yılında doğduğu kayıtlara geçen Nenehatun 1955 yılında yine memleketi Erzurum’da vefat etti ve Nenehatun ölmeden evvel kahramanlığının yanısıra  “NATO’nun annesi” ilan edildi.  

O tarihli Erzurum gazetelerine baktığınızda göreceksiniz ki, tıpkı bugün olduğu gibi o yıllarda da Erzurum basını aslında tam bir çıkmaz içerisinde… Zira NATO’nun, Nenehatun’a madalya verip “anne” ve “kahraman” ilan etmesi, Erzurum basınında sert eleştirilere muhatap olmuş… Nasıl ki bugün cennette kendisine yer kalmayacağı endişesi ile önüne geleni kafir ilan eden sözde din adamları varsa, işte o yıllarda da basındaki sözde yazarlar bir türlü Nenehatun’a kahramanlığı yakıştıramamış. 

Bazıları iğrençlikte ve alçaklıkta sınır tanımayıp, “mama”bile demiş! 

Yazılarında ve haberlerinde, Nenehatun’a ev bağışlanmasını ve maaş bağlanmasını habire eleştiren hatta hakaret eden o gün ki Erzurum basını, Türk kadını Erzurumlu Nenehatun’uuzunca bir müddet karalamışlar. 

En acı vereni ise, artık ölümün eşiğine gelmiş bu kahraman kadını NATO’ya jurnallemişler! ( bilmem size FETÖ’cülerin ihanetini hatırlatıyor mu) Bu da ne yazık ki Erzurum basının hali pürmelalini göstermektedir. 

Neyse ki bu ülkede tarih bilen vefalı insanlar bugün yaşıyorlar ve tarihe ve kahramanlarına duydukları minneti anlamlı satırlarla dile getiriyorlar. Sırası gelmişken hakkını teslim edelim. Kıymetli büyüğümüz gazeteci yazar M.Talat Uzunyaylalı Nenehatun romanını yazmakla bugünkü kuşağa çok ciddi bir kaynak bırakmış oldu. Eline yüreğine sağlık Talat ağabeyimizin… İşte Yusuf Kaya paşanın o anlamlı mesajı: 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • levent sütçü 23 Mayıs 2022 11:27

    Sayın Doğan; Tabi ki biz de Toplumun Dini duygularını kendi şahsi çıkarlar için kullanan; dini duyguları ilim, bilim ve teknolojinin öğrenilip ve öğretilmesine engel olan sözde din adamı görüntülü (Fetö vb.gibi) şakrabanlara karşıyız Ama Alvarlı Efe , Sanamerli Ahmet Baba , Rabia Ana , Çöğenderli Hacı Salih Efendi , İbrahim Hakkı Hazretleri gibi nice saygın tasavvuf ve bilim adamlarının da yanında ve arkasındayız. Bunların içerisine Milli Kahramanımız olan Nene Hatun validemizi de gururla ve saygıyla tabi ki katıp sahipleniriz. Bu şahsın ifadesiyle şu anda tam bir çıkmazda olan Erzurum basınının siz güzide temsilcisi Hanımefendi; Erzurum da o dönemde olan 3-5 tane kendini bilmezin yaptığı saygısızlığı getirip bugün tüm Erzurum a mal eden belli ki İlimizi karalama çabası içerisinde bulunan bu şahsın bu iğrenç yazısını neden köşenize taşıdınız acaba? Hala çıkmazda mısınız acaba?