Bir Türk, iki Kürt…

Fırat ailesinden, yani Şeyh Said’in torunlarından PKK’ya destek verenler oldu, hatta PKK eğer Türkiye’yi bölmeyi başarıp bir de Kürt devleti kurabilseydi, ilk Cumhurbaşkanı yine bu Fırat ailesinden biri olan vaktiyle de AP’den ve DYP’den Erzurum milletvekili olan Melik Fırat olacaktı!

Neyse ki PKK da, PKK’yı maşa olarak kullanan emperyalist güçler de bu emellerine erişemedi.

Tamam da; peki Erzurum ve Güneydoğu ölçeğinde Şeyh Said soyundan gelen herkes PKK’lı mıydı?

Değildi tabii ki…

Misal; Avukat Abdurrahim Fırat…

Abdurrahim Fırat, AK Parti MKYK’sına girdi, tıpkı Efkan Ala gibi…

Biri Türk, diğeri Kürt…

Efkan beyi anlatmaya lüzum yok…

O, her şekilde kim ve ne olduğunu zaten ispatlamış bir hemşehrimiz…

Lakin Abdurrahim Fırat ismi üzerinde biraz mütalaa etmemiz lazım.

Şeyh Said’in üçüncü kuşak torunlarından Erzurumlu ve Hınıslı…

Mesleği avukat, ama O, ısrarlı ve istikrarlı bir AK Partili…

Her seçimde milletvekili adayı oldu, lakin her seçimde AK Parti, Abdurrahim Fırat’a  seçilebileceği bir liste imkanı vermedi.

Şimdi görüyoruz ki aynı AK Parti, bir zamanlar yok saydığı bu Abdurrahim Fırat’ı partinin en üst düzeydeki yönetim kadrosuna aldı.

Peki bu ne demektir?

Bu şu demek: AK Parti 2023 seçimlerine giderken muhafazakar Kürtlere mesaj veriyor.

Diyor ki, belki vaktiyle sizi ihmal ettik, ama artık siz bizim için çok değerlisiniz.

Abdurrahim Fırat, çizgisini hiç bozmayan bir AK Partili…

Aynı soyadı taşıyan bazı yakınları PKK’nın siyasi organı partilere giderken, O, listeye alınmamasına rağmen “Ben AK Partiliyim” dedi ve hep aynı yerde durdu.

Abdarrahim Fırat şimdi AK Parti MKYK’sında…

O, bunu ziyadesiyle hak etti.

Zehra Taşkesenlioğlu Ban da, Merkez Disiplin Kurulu’nda asil üye…

Zehra Hanım da Kürt…

Erzurumlu ama Bursa milletvekili olan Efkan Ala’nın yanı sıra Erzurum’dan iki ismin parti yönetim kadrosuna getirilmesi, önümüzdeki seçim için de bir ipucu veriyor,

Nedir o ipucu diye soracak olursanız söyleyeyim:

2023 vekil seçiminde Erzurum’un en az iki milletvekili Kürt olacak.

Bu da bugün ki HDP ya da seçim zamanındaki artık hangi PKK destekçisi parti olacaksa ona karşı ön alma ve Kürt seçmene samimi bir mukabele etme olacaktır.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Ebuzer Elaltunterin 25 Mart 2021 22:10

    Öncelikle yazınızı okudum kusura bakmayın ama henüz tam gazeteci olmamışsınız. Şeyh Said'in ailesine değinirken verdiğiniz isimleri yakinen tanırım ve aileyi de yakinen tanırım. Sizin bu yazınız da bahsettiğiniz rahmetli Abdülmelik Fırat'ın PKK için söylediklerinden haberiniz yok sanırım. PKK devlet kursaydı cumhurbaşkanı Abdülmelik Fırat olurdu demişsiniz. Bakın buna kargalar bile güler, PKK'nin kurucusu Apo dururken dağ da Karayılan, Zübeyir Aydar, Mustafa Karasu gibileri dururken ve bu kişiler de Abdülmelik efendi ile uzaktan yakından bir alakası yokken sizin bunları yazmanız sizin bilgisizliğinizi gösteriyor. Evet Şeyh Said efendinin ailesinden her siyasi Parti'den isimler var, sadece HDP veyahut AKP'den değil. Bir not daha rahmetli Abdülmelik Fırat partili siyaset hayatına DP de başladı, DYP de devam ettirdi ve en son da kurucusu ve onursal genel başkanlığını yaptığı HAKPAR ile sonlandırdı. Yani demem o ki eğer PKK'nin cumhurbaşkanı adayı olsaydı DTP, DEHAP gibi partilerin başında olur ve o partilerden vekil olurdu ayrıca son olarak da 2003 seçimlerin de Diyarbakır'da PKK ye rakip olarak bağımsız aday olmuş ve seçilememiştir. Bu bilgiler de benden sizde bonus olsun.