METAVERSE ERZURUM

Yıllar önce üniversite öğrencisi oğlu ile ziyaretime gelen bir dostum, delikanlının bir çalışmasını özetledikten sonra demişti ki: 

"Evladım,  aç bilgisayarını da amcana Erzurum'u bir gezdir."

Delikanlı denileni yaptı, uygun programlardan yararlanarak hazırladığı "Dijital Erzurum'da" güzel bir tur atıp, hasret giderdik. O sıralar dünyada ve ülkemizdeki birçok müzeyi yarım ve tam panoramik olarak bir tık ile ziyaret edip, uygulamaya hayran kalmıştım. İşte bir genç dadaş büyük bir maharetle Erzurum'u ekranımıza taşıyıvermişti. 

Gayretli gencimizi yüreğimden kopup gelen şu takdir cümleleriyle yüreklendirdiğimi hatırlıyorum; "Yeğenim, senin yaşlarındayken babanla çok gezip tozduk, yarenlikler ettik şu güzelim Cumhuriyet Caddesinde,  Taşmağazalarda. Lalapaşa şadırvanında aldığımız abdest ile temizlediğimiz uzuvlarımızı ahir zamanın ayarını bozduğu mega kentin kiri pası bile kirletemedi çok şükür! Ömer'im, bu güzel çalışman gençliğimizin dijital dünyaya alakâsının oyun oynaştan ibaret olmadığının göstergesi. Hususen genç Dadaşların bilgi, bilişim mevzularına ilgisinin gurur verici düzeyde olduğunu hep müşahade edip, mutlu olmuşumdur. 'Laptoplu Dadaşlar' diye yıllar önce selamladığım, çağı yakalayıp hatta aşan, 21. yüzyılın düşünce ve kavram zenginliğiyle projeler üreten senin gibi gençlerimiz bilgisayarları başında arılar,  karıcalar gibi ter döküyor maşallah! Bu çabalarınızla beyin gücü sektörlerinde küresel başarılara imza  atmanız yakındır."

*
Geçen gün, epeydir ilgimi çeken Metevarse uygulamasıyla ilgili bir video izlerken bu görüşmeyi hatırlayıp, içimde şöyle geçirdim: 

"Şimdi sadece dijital dünyanın altını üstüne getiren dijidadaşlar değil, üniversitelerimizin ilgili bölümleri, yazılımcılar, mühendisler kolları sıvamıştır evel Allah.  Pek yakında biz de Çifte Minaresi, Yakutiyesi, Lalapaşası,  Palandöken Kayak Merkeziyle bu âlemi fetheder, Metaverse diyarında şehrmizi kurarız!"

Türkiye; "artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, 3D holografik avatarlar, video ve diğer iletişim araçlarını içeren çevrimiçi bir sanal dünyanın kapılarını" aralayacak bilimsel ve teknokojik altyapıya sahip. Tabii, iki üniversitesi, ATATEKNOKENTİ bulunan Erzurum da.

Dinlediğim videodaki uzmanlar, "Önümüzde yeni ve farklı bir dünya şekilleniyor,  aman geç kalmayalım! Treni kaçırmanın kazası,  telafisi yok. " diye okkalı uyarılarda bulundular.

"Kullanıcıların dijital ve gerçekliği artırılmış sanal bir evrende hareket edebileceği, teknolojinin ise birçok öğesinin sınırlarını zorlayacağı" bir yeni dünya bizi bekliyor. Bilgi kılıcını çekip, fethe hazır olalım.

Thomas Friedman'ın kızlarına şu uyarısını not ederken bir ekleme yapmıştım: "Küçükken annem ve babam bana yemeğini bitir.Çindeki ve Hindisitan'daki insanlar aç'
derlerdi. Ben kızlarıma diyorum ki 'ödevlerinizi bitirin, Çin'deki, Hindistan'daki insanlar işinizi
kapmak için can atıyorlar."

"Pek yakında o işlerin çoğunu biz kapacağız,  METAVERS'İ Türk Yurdu yapacağız!"

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.