GÜNDEM Haber Girişi : 20 Mayıs 2023 09:44

Erzurum’da 19 Mayıs coşkusu

Erzurum’da 19 Mayıs coşkusu
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm Türkiye’de olduğu gibi Erzurum’da coşkuyla kutlandı.

Erzurum hem kurtuluş savaşı hem de Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda önemli bir kavşak. Bu nedenle 19 Mayıs kutlamaları şehir genelinde heyecanlı ve dolu dolu etkinliklerle taçlandırılıyor.

Erzurum’daki 19 Mayıs törenleri sabah saatlerinde Havuzbaşı Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Daha sonra Çifte Minareli Medrese önünde toplanan gençler ve protokol, 9. Kolordu Komutanlığı Bandosu eşliğinde Cumhuriyet Caddesi’nden Havuzbaşı Kent Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü yaptı. Ellerinde Türk Bayrakları ve coşkuyla yürüyüş yapan korteje, cadde üzerinde bulunan esnaf ve vatandaşlarda alkışla destek verdiler.

Kortej yürüyüşünün bitiminde Havuzbaşı Kent Meydanı’nda yapılan programa geçildi. Burada bir konuşma yapan Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, “Bugün, milletimizin kurtuluş mücadelesinin en önemli adımlarından biri olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı hep birlikte kutluyoruz. Aradan geçen yıllara rağmen bu bayramın anlamı, büyüklüğü ve önemi hiçbir zaman azalmadı ve asla da azalmayacaktır. Bugün, büyük zaferlerin ve kahramanlıkların anısını yaşatırken, aynı zamanda gençlerimizi ve sporcularımızı cesaretlendirmeli ve onların geleceğe daha umutlu ve güçlü bir şekilde bakmalarını sağlamalıyız. Gençlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini şekillendirecek önemli bir güçtür ve bizler, onlara en iyi şekilde destek vermeli ve onları eğiterek, yetiştirerek geleceğe hazırlamalıyız.” dedi.

Havuzbaşı Kent Meydanı’nda yapılan programda, gençler birbirinden güzel yeteneklerini sergilediler, şiirler okudular ve gönüllerince eğlendiler.

Erzurum Bar Ekibi’nin gösterisi ile devam eden programda 9. Kolordu Komutanlığı Bando Ekibi tarafından çalınan “Bir başkadır benim memleketim” şarkısına alandaki herkes ellerindeki bayraklarla eşlik etti.

Milli sporcularca nefes kesen gösterilerin de sergilediği tören, Vali Memiş ve protokolün sporculara ödüller vermesi ile son buldu.

Tören sonrası Vali Memiş, gençlik merkezi öğrencileri tarafından hazırlanan sergiyi gezdi.

Yapılan etkinliklere; Erzurum Valisi Okay Memiş, Ak Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Kolordu Komutanı Tümgeneral Fedai Ünsal, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Metin Düz ve diğer protokol üyeleri katıldı.

Etnikliklere Erzurumlu vatandaşların ilgisinin oldukça fazla olduğu görüldü.

İLÇELERDE DE COŞKUYLA KUTLANDI 

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Erzurum’un ilçelerinde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Oltu ilçesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Sabah saat 09:30’da Oltu Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Gençlik Lideri Gülbahar Yeşim Gözeler yönetiminde, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ömer Bektaş tarafından Atatürk Anıtı’na Çelenk konuldu, Büyük önder Atatürk’ün manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşundu bulunuldu, İstiklal Marşımız okundu.

Etkinliklere daha sonra İlçe Stadyumunda devam edildi. Oltu KYK yurt öğrencilerinden Meral Bahadur tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmasının yapıldı. Oltu Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü öğrencilerinin Güreş ve Jimnastik gösterileri yapıldı. Oltu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Bahadır Oğuz tarafından ‘’O Geliyor’’ adlı şiiri okundu. Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü öğrencileri tarafından yapılan Tekvando gösterisi yapıldı Cumhuriyet ortaokulu öğrencileri tarafından halk oyunları gösterisinin yapıldı. Oltu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Kadir Çiçek tarafından “Şu Sonsuz Koşu” adlı şiirin okundu. Gençlik Merkezi Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü halkoyunları ekibi gösterisi yapıldı. Oltu İlçe Spor Müdürlüğü antrenör ve öğrencileri tarafında artistik Jimnastik gösterileri sunuldu. Program Gençlik Merkezi Müdürlüğünce hazırlanan müzik dinletisi ile son buldu.

Törene; Kaymakam Cevdet Bakkal, Garnizon Komutanı Piyade Binbaşı Serdar Ekin, Belediye Başkanı Necmettin Taşçı, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük Bekir, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Erdal Hastürk, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Çıtak, Milli Eğitim Müdürü İlhami Şahin, İlçe Spor Müdürü Ömer Bektaş, Oltu Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ufuk Atmaca, kurum amirleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Aşkale ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Sabah Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başlayan tören İlçe Kaymakamı Murat Karaloğlu, Belediye Başkanı Dr Ahmet Yaptırmış ve siyasi parti temsilcileri ile ilçe protokolünün katılımı ile devam etti.

Törende şiirler okundu sporcular çeşitli gösteriler yaptı. Dereceye giren sporculara hediyeler takdim edildi.

Müzik dinletisi sonrası protokol tarafından ok atışları gerçekleştirildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.