GÜNDEM Haber Girişi : 15 Mayıs 2021 00:18

Erzurum’a Ermeni Mezalimini anlatacak müze kurulacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen: ‘Ermeni soykırımı uydurulmuş kocaman bir yalandır. Yapacağımız müze ile bu koca yalanı bütün dünyaya anlatacağız’ dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum’a çok amaçlı bir Ermeni Mezalimini anlatan bir müze ve kütüphane yapacaklarını söyledi.

Kardelen TV’de yayınlanan ve Gazeteci Yazar Esat Bindesen ile İHA Bölge Müdürü Ayhan Türkez’in hazırlayıp sundukları Gündem Özel Programı’na konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen önemli açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden’in ‘Soykırım’ ifadeleri hatırlatılarak, Erzurum Ermeni Mezalimini yaşandığı en önemli şehirlerden birisi olmasının sorulması üzerine Başkan Sekmen, ‘Ermeni Soykırımı diye bir şey yok. Ermeni soykırımı iddiaları içi boş kocaman bir yalandır’ dedi. Başkan Sekmen, bu yalanı ortaya çıkaracak tarihi belgelerin olduğunu da söyledi.

‘Ermeni soykırımı değil, Ermeni Mezalimi’ var diyen Başkan Sekmen, ‘Erzurum başta olmak üzere Doğu Anadolu’da, Van’ da, Diyarbakır’ da, Güneydoğu olmak üzere, Kars’ta, Ardahan’da, Iğdır’ da, Muş’ta, Bingöl’de, Erzincan’da, Bayburt’ta, yani bu illerde Müslüman Türkler Ermeni Çeteciler tarafından hunharca katletmişlerdir’ dedi.

Sekmen, haklı davamızı dünyaya anlatmak amacıyla Erzurum’a geniş kapsamlı bir müze ve kütüphane kuracaklarını belitti.

Başkan Sekmen, şunları söyledi:

‘Ya tarihi bir binayı müzeye çevireceğiz, veya yeni bir bina yaparak tarihi bir yönü de aktararak, yaşanmış mezalimleri, 1915 -16 yıllarını inşallah burada, resimlerle, fotoğraflarla, heykellerle gerek insanımıza, gençliğimize ve gerekse şehrimize gelen turistlere tanıtmaya gayret edeceğiz. Bu müzenin içerisinde tarihi belgeler yer alacak. Hem müze olacak, hem de kütüphane olacak. Üniversite de hocalarımızla temas halindeyiz.

Bu müzenin yerini belirleme çalışmalarımız devam ediyor. Böyle bir projeyi nereye yapalım şeklinde çalışmalarımız devam ediyor.

Mesela üç kümbetler var. Burayı da düşünebiliriz. Ve ya daha merkezi bir yer olabilir. Mesela 100. Yıl Parkı’nda ola bilir. Veya Aziziye Parkı’nda olabilir.

Merkezi bir yerde bu vahşeti, Ermeni mezalimini anlatacağımız büyük bir müze yapacağız. Dört başı mamur bir müze düşünüyoruz.

Bu müzeye geldiği zaman insanlar, bu müzede araştırma yapabilecekleri ortamı da oluşturacağız.

İnsanlar sadece gelip müzeyi dolaşıp gitmeyecekler. İsteyenler konuyla alakalı olarak geniş bir araştırma yapma imkanına da sahip olabilecekler.

Kütüphanesi ve arşivi olacak. Bilimsel çalışma yapılabilecek her türlü ortam mümkün olacak.

Tarihi kitapların cd leri de olacak, tarihi belgelerin de fotoğrafları bulunacak.

Askeriyemiz başta olmak üzere ilgili bütün kurumlardan bu müze için gerekli belge, fotoğraf ve video temin edeceğiz.

Böyle bir tarihi müzeyi de şehrimize kazandıracağız İnşallah’

Başkan Sekmen, ‘Biz bunu yapmazsak, başkaları bundan çıkar sağlayacak ve her zaman dünyayı karıştıracak’ şeklinde konuştu.

‘Ermeni soykırımı uydurulmuş kocaman bir yalandır. Yapacağımız müze ile bu koca yalanı bütün dünyaya anlatacağız, bütün dünyanın gözüne sokacağız’ ifadelerini de kullanan Başkan Sekmen,

ABD Başkanı başta olmak üzere, soykırım yalanına inanan herkes yapacağımız bu müze ile gerçekleri daha net görebilme imkanına sahip olacaklarını ve tarihi gerçekleri saptırarak kendi ikbali için kullanamayacaklarını sözlerine ekledi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • ömer dursun 17 Mayıs 2021 19:57

    Bu müze yapılacaksa en güzeli eski fuar alanı dır. Yani Olimpiyat parkı son derece uygundur. 100. yıl atatürk parkıdır olamaz.

  • halis demir 17 Mayıs 2021 10:25

    gerçekten eski fuarın karşısına yapılan fuar israf oldu. Erzurumu bilen yaşayanlar bilir 23 temmuz fuarıydı olimpiyat parkı ne fuarlar olurdu. hatta konser alanı vardı konser olurdu. buharlı tren bile vardı. şehre yabancı belediye başkanı bunları bilmez fuar varken fuar yapar.

  • kerim tekin 15 Mayıs 2021 15:10

    erzurum erzurum olanı böyle zulum görmedi. hilton otelini üniversitenin arazisine diktiniz. devletin malını trilyoner hiltona peskes çektiniz. orası tarım arazisi idi. üretim yapılıyordu sizin sayenizde bitti. 50 senelik fuar alanı dururken hemde bomboş tam karsısına fuar alanı diktiniz. O fuar alanı usulsuz sekilde devletin yolu katledilerek yapıldı. oradan statadan aşaıya yol iniyordu bunu da yokettin. Yan tarafında yüzlerce agaç vardı , sokaga çıkma yasagında gizlice kesip yok ettin. miting alanı yaptın burası da üniversitenin arazisi idi. zayıf günah değil mi. Atatürk üniversitesinin arazisine bu kadar düşmanlık yapılır mı. Hiç yer yokmuşlgbi yine üniversitenin arazisine geitirip kütüphane yaptınız. yolun agzında kütüphane olur mu. Hep plansız prıoğramsız işler. Üniversite arazisi düşmanlığı. Yine üniversitenin stat yanındaki arazisini okçuluk ve otag yapmak için aldınız. Yüce divanalık iş bunlar. o arazilerin hepsi üniversitenin malıdır. Valla rus gelse bundan daha azını yapardı. Hiç mi vicdanınız sızlamıyor bu yerler için. Yollar köstebek çukuru. Şimdide üniversitenin arazisinden yol geçiriyorsunuz. Yüzlerce çam agacı kesilecek halbuki recep tayyip erdağan fuarı önünden yol geçiyordu. Var olan yolu fuar edip agaçlık alanı yol etmenin mantığı ve izahı varmıdır. Bunlar hepsi 50 55 yaşındaki çam agaçlarıdır. yazıktır günahtır. Gelin vazgeçin bu işten. Bu yanlıştan dönün.