DEPREME DAYANIKLI ERZURUM

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Erzurum mitingindeki konuşmasında yer alan şu cümlelerin altını çizdim: "Ülkemizin önemli deprem kuşaklarından olan Erzurum'u depreme dayanıklı bir şehir yapmaya kararlıyız. Bunun için bakanlık ve belediyeleri seferber edeceğiz."

 

Erzurum gezilerindeki açıklamalarını daima merak ve dikkatle takip ettiğim Cumhurbaşkanımızın, daha önce de önemli değerlendirmeleri ve vaatleri olmuştu.

 

“Ehemmi mühimme tercih etmek” akıl kârıdır. O nedenle şehrimizin geleceğini ilgilendiren bu güçlü iradeyi, konuyla ilgili ısrarlı yazılar kaleme alan biri olarak çok değerli buluyorum.

 

Sayın yerel yöneticiler, Cumhurbaşkanımızın bu tarihi sözlerini talimat kabul edin, lütfen! Erzurum'u depreme dayanıklı bir şehir yapmak için bugünden tezi yok seferber olun.

 

Emin olun, geleceğe atacağınız en şerefli hizmet imzası bu olacaktır. Şimdiye kadar yaptığınız hizmetleri, hemşehrilerinizi süslü mezarlardan kurtararak taçlandırın. Onlara, altında can vermeyecekleri, taşa toprağa karışmayacakları bir şehir inşa etmek kadar büyük bir iyilik olur mu?

 

Enkazların başında "kimse yok muuu?" diye bağırmak üzüntüsü yerine, şimdiden "biz buradayız, size kolay kolay yıkılmayacak konutlar inşa etmek için gece gündüz gayretteyiz" demek gibi vebal ve sorumluluğunuz var.

 

1 Nisan'da mazbatasını alan her başkanın masasındaki acil eylem planının ilk 3 maddesi şöyle olmalı: 1) Depreme dayanıklı şehir vizyonu, 2) Depreme dayanıklı şehir projeleri, 3) Depreme hazır şehir planları... Diğer maddeler paşa hizmet idrak ve vizyonunuza kalmış!

 

Güzel şehirler diriler içindir, ölüler süslü binaları, asfalt yolları, park bahçeyi neylesin!

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Ayhan YİĞİT 04 Nisan 2024 11:04

    Depreme dayanıklı evler , Erzurum'a şart , ilçeler köyler dahil, gündeme getirdiğiniz için sizi kutluyorum.... selamlar...

  • ali er 19 Mart 2024 09:32

    sayın yazar öyle diyorlar ama gidip erzurum ovası gibi altı bataklık olan yere imar kim veriyor. dedikleri ayrı yaptıkları ayrı ise biz hangisine inanancağız. elbette ki ayinesi iştir kişinin lafına inanancağız. erzurum ovası bataklıktı sulak alandı su cennetiydi. bu ovaya yapı yapmak cinayettir. ama siz hala daha bunu bile kavrayamamışsnız. orada depremde insanlar ölürse bunun sebebi kim olacak bu cinayete iştirak etmiş oluyorsunuz. Erzurum palandöken eteklerine doğru yerleşim kurmalıdır.