TEKNOLOJİ Haber Girişi : 03 Temmuz 2024 06:37

Atatürk Üniversitesi 90 proje ile TEKNOFEST’te

Atatürk Üniversitesi 90 proje ile TEKNOFEST’te
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri, TEKNOFEST 2024 yolunda önemli bir başarı elde etti.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından 2024 yılında 12’ncisi düzenlenen 2242 kodlu Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarına katılan Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri, bu yıl bir kez daha adından söz ettirdi.

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında düzenlenen yarışmaya 2024 yılında yapılan proje başvuruları, alanında uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Yapılan ön değerlendirme sonucunda 9 alanda toplam 90 proje final yarışmasına katılmaya hak kazandı.

HAZIRLANAN PROJELER, FİNAL YARIŞMALARINA KATILMAYA HAK KAZANDI

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Dal danışmanlığında Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından lisans bitirme projesi olarak hazırlanan 4 projenin 3’ü, söz konusu 90 proje arasına girme başarısını göstererek gurur kaynağı oldu.

Ali Mohammadalizadeh tarafından hazırlanan Kripto Para Ticareti İçin Kullanıcı Merkezli Akıllı Strateji ve Risk Yönetimi Sistemi projesi, Bilgi ve İletişim Teknolojileri kategorisinde final yarışmasına davet edilen 10 projeden birisi, Yusuf Yardımcı ve Cengiz Güngör tarafından hazırlanan Boğulma Tehlikesini Tespit Edebilen Yapay Zekâ Destekli Akıllı Yüzücü Bilekliği projesi, Sosyal Yenilikçilik ve Girişimcilik kategorisinde final yarışmasına davet edilen 10 projeden birisi ve Fatma Çelik ile Almira Yaren Karadeniz tarafından hazırlanan Basınç Haritalama Yöntemiyle Koyunlarda Topallığı Tespit Edebilen Yeni Nesil Bir Sistem projesi ise Gıda ve Tarım kategorisinde final yarışmasına davet edilen 10 projeden birisi oldu.

11 Temmuz’da çevrim içi olarak gerçekleştirilecek olan Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları Final Yarışması Değerlendirmeleri sonucu, dereceye giren (birinci, ikinci ve üçüncü) projelere ödülleri, TEKNOFEST 2024 etkinliğe kapsamında takdim edilecek.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan proje danışmanı Doç. Dr. Deniz Dal, öğrencilerinin geçmiş yıllarda aynı projede bölge ve final yarışmalarında aldıkları derecelere bu yıl yenilerini katacaklarına inancının tam olduğunu vurguladı. Elde edilen başarıların bölüm, fakülte ve üniversite adına gurur kaynağı olduğunu aktaran Deniz Dal; Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı başta olmak üzere Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Sadeler’e ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Coşkunçay’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Selami 04 Temmuz 2024 13:36

    Atatürk Üniversitesi’nin TEKNOFEST 2024’te 90 projeyle temsil edilmesi büyük bir gurur kaynağı. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin bu başarıları, üniversitemizin bilim ve teknoloji alanındaki yetkinliğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu tür projelerin hazırlanması ve sunulması, öğrencilerin sadece teorik bilgilerini pratiğe dökmelerine olanak tanımakla kalmaz, aynı zamanda inovasyon ve girişimcilik becerilerini de geliştirir. SEKRAN gibi inovatif bir sunum platformunun bu tür projelerin tanıtımında ve değerlendirilmesinde ne kadar faydalı olabileceğini düşünmek heyecan verici. SEKRAN’ın interaktif sunum özellikleri, projelerin jüri üyelerine ve izleyicilere daha etkili bir şekilde sunulmasına olanak tanır. Özellikle canlı tahta ve video entegrasyonu gibi özellikler, projelerin detaylarını vurgulamak ve dinamik bir sunum deneyimi yaşatmak açısından büyük avantaj sağlar. Ayrıca, SEKRAN’ın çoklu dil desteği, uluslararası katılımcılarla daha kolay iletişim kurulmasını sağlayarak projelerin global anlamda da tanınmasına yardımcı olabilir. Öğrencilerimizin TEKNOFEST’te elde ettikleri bu başarılar, SEKRAN.com gibi yenilikçi çözümlerle daha da ileriye taşınabilir. Atatürk Üniversitesi’nin bu başarılarını kutluyor ve daha birçok projeyle adından söz ettirmesini diliyorum.