1580 YILINDA RASATHANEYİ TOPA TUTMUŞTUK

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı uzay yolculuğuna çıkmak üzere.

Haber kanallarında müthiş bir heyecan var. Bu bekleyişi ve sevinci izlerken 1961 yılında ilk defa uzaya giden Rus Kozmonot Yuri Gagarini ve 1969 yılında Aya ilk inen ABD’li Neil Armstrong’u ile Apollo 11’i hatırladım.

Ortaokul sıralarındaydım. Evde, mahallede, okulda, herkes bu konuyu konuşuyordu.

Dini kesimden bazı popüler isimler ”Ay, nurdur. Oraya gidilmez” diye kürsüleri yıkıyorlardı.

Bazıları “dağın arkasına gitmişler bizi aldatıyorlar” diye yaygara koparıyorlardı. Zaman içinde bilim ve teknolojideki gelişmeler artık Ay’a değil Mars’a ve diğer gezegenlere gidileceğini gösterdi.

Aradan geçen uzun bir süreye rağmen uzay konusunda bir astronotumuzun uzaya gitmesi geç kaldığımızı hatırlatması açısından da önemli bir gelişme oldu.

Matbaayı da icadından çok sonraları kabullenebilmiştik.

Astronomi konusunda Uluğ Bey gibi önemli değerlere sahip olmamıza rağmen 1580 yılında Takiyüddin Efendi tarafından yapılan rasathaneyi Şeyhülislam Kadızade’nin fetvası ve Padişah III Murat’ın emriyle topa tutarak ortadan kaldırmıştık.

Gerilerden gelsek dahi uzay araştırmalarında bir astronotumuzun olması gurur vericidir.

Bu güzel adımla, gelecek nesillerin başarılı çalışmalar yapıp, bilimde ve teknolojide kaybettiğimiz yıllarımızı telafi edeceklerini temenni ediyor, Alper Gezeravcı’ya iyi yolculuklar diliyorum.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Ejder Tepesi 20 Ocak 2024 18:35

    Sayın Editör, buraya bir yorum yazdım. Neden yayınlanmadı ?. Selamlar.

  • Ejder Tepesi 19 Ocak 2024 22:13

    Sayın Yazar, bu bilimsel bir çalışma değil, tamamen siyasi bir şov.55 milyonu veren herkes uzaya gidebilir, bugün bu parayı bu ülkede verecek binlerce insan var. Tank palet fab. Katarlılara ,50 milyon dolara, para yok diye satıldı, şimdi bu para MB tarafından bir şirkete verilip uzaya insan gönderiliyor. Bu ne lahana bu ne turşu?. Siyasi şovdan öteye gitmiyor. Bununla övünülecegine o uzay aracını siz yapıp gönderin. Hani, Atatürk Üni. de geçen yıl Antartika'ya yüklü paralar vererek,akademisyenler göndermişti ne oldu ?.. hiçbir bilimsel araştırma olmadı. Halkın parası çar cur oldu. Netice kocaman bir sıfır. Ben şahsen bu şov için zere kadar heyecan duymadım, duymuyorum. Selamlar.

  • Halis demir 19 Ocak 2024 22:00

    Roketin yok uzay aracın yok, ayranın yok uzaya gidiyorsun. Tümden israfsınız