ustilanlar
14 Ağustos 2020 Cuma
Anasayfa > EĞİTİM > Bazı personellere idari izin verildi

Bazı personellere idari izin verildi

16.03.2020 00:02 12 14 16 18 yazdır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Koronavirüs (COV1D-19) salgınının ülkemizdeki yayılımını sınırlandırmak için çeşitli önlemlerin alınmasını kararlaştırdı.
Bazı personellere idari izin verildi
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından koordine edilen bu süreç kapsamda Atatürk Üniversitesi de gelişmeleri yakından takip ederek bir eylem planı hazırladı
ve aşağıdaki uygulamaları yürürlüğe koyma kararı aldı.
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü tarafından açıklanan eylem planında şu ifadelere yer verildi:
Atatürk Üniversitesi olarak Kriz Yönetim Merkezimiz koordinatörlüğünde;
dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) salgını konusunda sürecin
başından bu yana Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü ile Yükseköğretim Kurumu tarafından yapılan resmî açıklamaları yakından takip etmekte ve gerekli önlemleri ivedilikle almaktayız.
Bu konuda en büyük önceliğimiz öğrencilerimiz, akademisyenlerimizin
yanı sıra hastalarımızın ve tüm çalışanlarımızın sağlığıdır. Bu anlayış ışığında COVID-19 enfeksiyonuna karşı Üniversitemiz genelinde almış olduğumuz önlemler şu şekildedir:
• Akademik ve idari personelden, rektör, rektör yardımcıları, dekanlar, meslek yüksekokulu müdürleri, yüksekokul müdürleri, enstitü ve konservatuar müdürleri hariç olmak üzere 60 yaş üzerinde olanlar ile engelli ve hamileler idari izinli sayılacak, bunun dışındaki akademik ve idari personelin talep etmeleri halinde izinli sayılmaları hususu mazeretleri çerçevesinde rektörlüğümüzce değerlendirilecek,
• Akademik ve idari personelin önceden planlanmış olanlar dahil tüm yurt dışı çıkışları ikinci bir duyuruya kadar iptal edilmiştir.
• Öğrencilerin, üniversite faaliyetleriyle ilgili olmak üzere eğitim öğretim faaliyetleri, akademik değişim programları, sosyal faaliyetler, kültürel geziler, sportif
faaliyetleri, müsabaka vb önceden planlanmış olanlar dahil tüm üniversitenin
bilgisi ve iznine tabi yurt dışı çıkışları ikinci bir duyuruya kadar iptal edilmiştir.
• Tıp ve diş hekimliği dahil tüm sağlık programları, fen ve mühendislik programları ile ön lisans, lisans düzeyindeki staj, intörnlük ve uygulamalı eğitimlere devam eden
öğrenciler de tatil kapsamına alınmıştır.
• Tıpta, diş hekimliğinde ve eczacılıkta uzmanlık öğrencileri hariç tüm lisansüstü
öğrenciler de tatil kapsamına alınmıştır.
• Uzaktan eğitim usul ve esaslarına göre açılmış, halihazırda uzaktan eğitim
programı olarak yürütülmekte olan programlar, uygulama yapılan kısımları hariç, devam edecektir.
• Yabancı dil hazırlık sınıflarındaki eğitim öğretimlerin, dijital ortamda sunulmakta olan kısmının sürdürülmesi kararlaştırılmış, sınavları ise tatilden sonraya ertelenmiştir.
• Mevlâna veya Erasmus gibi değişim programı kapsamında yurt dışında olup
dönecek olan öğrencilerimizin intibakları hususunda mağduriyet yaşamamaları için
tedbirler üniversitemiz yetkili kurullarınca alınacak ve öğrenci özelinde
değerlendirme yapılacaktır.
• Yurt dışı yabancı dil eğitimi, Mevlâna, proje tabanlı Mevlâna programları ile ilgili çıkılan çağrılar iptal edilmiştir.
• Tıp Fakültemizdeki intörnler, gerekli durumlarda, gönüllü olarak talep etmeleri ve üniversitece uygun görülmesi halinde sağlık hizmet sunumunda yer alabileceklerdir.
• Tüm öğrencilerimize (Türk ve yabancı uyruklu), yurt dışına çıktıkları takdirde, dönüşte salgının durumuna göre sorun yaşayabilecekleri, uçuşlarının iptal olabileceği, döndüklerinde en az 14 gün eğitime devam edemeyebilecekleri ve başkaca sorunlarla karşılaşabilecekleri önemle duyurulur.
Üniversitemizde süreçlerin etkin ve dinamik olarak yürütülebilmesi için
oluşturulan COVID-19 Koordinasyon Birimi tarafından, öğrenci iletişim ve
takip sistemi gözden geçirilerek güncellenecek, akademik ve idari personel ile öğrenciler düzenli olarak bilgilendirilecektir.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri