GÜNDEM Haber Girişi : 10 Ocak 2022 22:52

Vali Memiş: İddia ediyorum Erzurum sanayi ve üretim kenti olacak

Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum’un her geçen gün gelişerek büyüdüğünü, sağlık, turizm ve eğitim şehri olmasının yanında sanayileşmede de ciddi adımlar attığını belirterek, ‘‘İddia ediyorum Erzurum sanayi ve üretim kenti olacak’ dedi.

10 Ocak Gazeteciler günü dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya gelen Vali Memiş, Kovit 19’la mücadele başta olmak üzere şehre yapılan hizmetleri anlattı.

Erzurum’un her geçen gün büyüyen, gelişen bir şehir olduğunun altını çizen Vali Memiş, Şehrin turizmde, eğitimde ve sağlıkta ileri noktalarda olduğunu söyledi.

Palandöken Kayak Merkezi’nin dünyada sayılı merkezler arasında yerini aldığını, pistleriyle, kar kalitesiyle, beş yıldızlı otelleriyle, çok çeşitli boyutlarda mekanik tesisleriyle adeta kendisini gösterdiğini ifade eden Vali Memiş, ‘Erzurum’a Palandöken’e gelen turistler burayı görünce artık her yıl Palandöken’e geliyor ve kayağını burada yapıyor’ diye konuştu.

Erzurum’a çok sayıda isim yapmış marka otel inşaatlarının yapımının devam ettiğini, böylelikle yatak sayısının da arttığını ifade eden Vali Memiş, ‘Özellikle kış aylarında bütün otellerimiz tıklım tıklım doluyor. Yer sıkıntısı çekiyorduk. Yapılan otellerle bu sıkıntı da giderilmiş olacak’ şeklinde konuştu.

Vali Memiş şöyle devam etti; ‘Erzurum’da sadece kış turizmi yok. İnanç turizmi, dağ ve doğa turizmi, termal turizmi gibi turistlerin gezip dolaşacağı çok sayıda mekanlarımız var. Mesela Tortum gölü, Narman Peri Bacaları, Tarihi eserlerimiz var. Yemek kültürü iştah kabartacak cinsten. Cağ kebabımız, kadayıf dolmamız, Erzurum’un yerel yemekleri tatmaya değer.

Mesela Oltu taşı. Bu taştan yapılan takılar adeta göz kamaştırıyor. Daha saymakla bitiremeyeceğimiz özelliklere sahip Erzurum.

BÜYÜYEN, GELİŞEN BİR ŞEHİR

Vali Memiş, Erzurum’un bir üniversite şehri olduğuna da vurgu yaparak, ‘Eğitimde çok iyi noktalardayız. İyi okullarımız, iyi öğretmenlerimiz var. Peki ya sağlıkta? Orada da çok başarılıyız. Sağlıkta Erzurum’un ciddi bir alt yapısı var. Şehir hastanemiz, üniversite hastanemiz mükemmel. Çok iyi hekimlere, sağlık personeline sahibiz. Kovit 19’la mücadelede hastanelerimiz başta olmak üzere sağlık personelimiz çok iyi hizmet verdi.

Tarım ve hayvancılıkta sürekli ilerleyen bir Erzurum var. Yapılan, tamamlanan tünellerimizle daha güveli bir ulaşım sağlıyoruz. Mesafeler bu tünellerle kısalıyor. Barajlarımız var. Yapılan, tamamlanan barajlarımızla da tarım arazilerinin sulanması noktasında ileri seviyelerdeyiz.

İstihdamı artırmak içinde ciddi gayretlerimiz var.

2. sanayi bölgesinde bir şansızlık yaşadık. Şimdi yer arayışımız var. Şeker Fabrikasının karşısında bir alan var. Arkadaşlar orada zemin etüttü çalışmaları yapıyor. Burası faaliyete geçince artık Erzurum adını sanayi şehri olarak duyuracaktır. 2. Sanayi Bölgesi’ne 200 fabrika yapılacak. İstihdama ciddi katkı sağlanmış olacaktır.’

‘KAYNAKLARI YERİNDE KULLANIYORUZ’

Vali Memiş, ‘Kamu kaynaklarının kullanılması noktasında kılı kırk yararak hareket ediyoruz. İsabetli projeleri destekliyoruz. İsabetli yatırımların yapılmasını sağlıyoruz. Mesela soğut süt zinciri projesi bunlardan birisidir ve çok başarılı bir şekilde devam ediyor’ dedi.

Erzurum’un asayiş ve terör noktasında güvenli bir şehir olduğunu, terörle mücadele noktasında gerekli bütün tedbirlerin alındığını, teröre, teröriste geçit vermediklerini de kaydetti.

Kovit 19’la mücadelenin devam ettiğine dikkat çeken Vali Memiş, Omicron kaynaklı vakaların Erzurum’da da ciddi artış gösterdiğini söyledi.

‘Bu varyant çok çabuk bulaşıyor. Aşılarınızı ve hatırlatıcı dozlarınızı yaptırın’ uyarısında da bulunan Vali Memiş, ‘Erzurum’a özel hastane talebi var mı? Yapılacak mı?’ şeklindeki soruya da; ‘İki girişimcinin müracaatı var. Çalışmaları sürüyor. Kısa süre içerisinde iki özel hastanenin Erzurum’a geleceğini düşünüyorum’ şeklinde cevapladı.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Kazim Engin ESEN 11 Ocak 2022 13:50

    Sayın Valim; Siz sıradan bir vali değilsiniz. Siz gerçekten İlimizin Sosyoekonomik açıdan kalkınması için canla başla çalışan bir bürokratsınız. Bu açıdan siz ilimiz için bir şanssınız. İlimiz için diğer bir şansta Erzurum sevdalısı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğanın Cumhurbaşkanımız olmasıdır. Burada tirajı komik olan ilimiz STK larının (ETSO,ETB, MÜSİAD,TÜMSİAD vb.) bürokrasinin gerisinde kalmasıdır. İlimizin kalkınması adına somut proje üretememeleridir.2021 yılı TUİK verilerine göre İlimizin yıllık ihracatı 28 milyon dolar civarında olup; iller sıralamasında 76.sıradadır.Bu haliyle ilimiz ne yazık ki Bölgenin lider ili konumuna geçen malatyadan (425 milyon dolar ihracaaat), ve elazığdan(336 milyon dolar) fark yemiş Doğu Anadolu Bölgesinde 7.sıraya kadar düşmüştür. Sayın Valim; Bildiğiniz üzere İlimiz yaklaşık 25 bin km2 yüz ölçümüyle ülkemizin 4.büyük vilayetidir ve %92 Plato (Mera,yayla) dur. Sayın Valim ; Öncülüğünüzde Devlet eliyle ve sn. Cumhurbaşkanımızın da himayelerinde gelin şu DOĞU BİRLİĞİ (Doğu Anadolu Büyük ve Küçük Baş Hayvan yetiştiriciliği kooperatifleri Birliği) kurun. Hayvancılığı kuracağınız bu kurumsal kimlikle nasıl geliştireceksiniz .Boş olan Köyler ve hatta Mezralar bile nasıl dolacak göreceksiniz. Bırakın İlimizi kalkındırmayı göreceksiniz Doğu Anadoluyu ,Orta Anadolunun Doğu kesimini ve Doğu Karadenizi kalkındıracaksınız. Hem de Ülkemizi kalkındırıp çok,çok büyük bir katma değer yaratacaksınız. Sayın Valim; Bu memleket ancak bununla yani kırsaldan kalkınmayla başlayan bir kalkındırma seferberliği ile kalkınır. Gerisi teferruat ve sade palyatif tedbirlerdir. Palandöken gazetesinde de yayınlanan şahsıma ait Büyük Erzurum Projemin içerisinde de teferruatı mevcut olan bu DOĞUBİRLİK projesi inanıyorum ki ilimizi kalkındıracak eskiden olduğu gibi ülkemizde hak ettiği şanlı yerini alacaktır. Her ne kadar gazetedeki habere yorum yapmış olsam da bir Erzurumlu olarak Erzurumun kalkınması için gösterdiğiniz samimi gayretten dolayı bu yorumu size hitaben yaptığımdan dolayı; Zatı alinize Saygılarımı sunarım.