TÜRKIYE Haber Girişi : 15 Ekim 2022 10:53

Türkiye yasta; Maden faciasında 41 can gitti

Türkiye yasta; Maden faciasında 41 can gitti
Bartın ili Amasra ilçesinde TTK Genel Müdürlüğü'ne ait maden ocağında patlama meydana geldi. Patlamada 28 kişi hayatını kaybetti, 11 hastanın ise tedavisi devam ediyor. Yer altında mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmaları sürüyor.

Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen grizu patlaması sonucu 41 işçi hayatını kaybetti. Yaralı 11 işçiden 5'inin durumu ise ağır. İstanbul'da tedavi edilen 6 madenciyi hastanede ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Umutsuz değiliz. Ameliyatı yapılmış olanların hepsi şu anda daha iyi bir konumdalar'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de, facianın yaşandığı madenin geçici süreyle kapatıldığını açıkladı. Madendeki yangın hala devam ediyor.

Bartın'da meydana gelen grizu maden patlamasında 41 işçi hayatını kaybetti.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında 14 Ekim Cuma günü saat 18.15 sıralarında eksi 300 kotunda patlama meydana geldi.

Patlama sırasında mesaide olan 110 işçiden 58'i kendi imkanlarıyla kurtuldu.

11 yaralıdan 5'inin tedavisi Bartın'da sürüyor. 5'i entübe edilen 6 yaralının ise İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde tedavisi sürüyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN YARALILARA ZİYARET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, patlamada yaralanan ve ambulans uçakla İstanbul'a getirilerek Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde tedavi altına alınan maden işçilerini ziyaret etti.

Madencileri tedavi gördükleri serviste ziyaret eden, sağlık durumlarına ilişkin bilgi alan ve yakınlarıyla da görüşen Erdoğan, ziyaretinin ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Hastanede bulunan 6 hastanın ambulans uçakla buraya getirildiğini hatırlatan Erdoğan, "Bunların içerisinde 5 tanesinin durumu biraz ağır ama 1 tanesi şu anda şuuru da açık. Kendisiyle de biraz sohbet ettik. Diğerlerinin yanına girmedik. Sadece dışarıdan gördük, izledik ve sağ olsun doktorlarımız da bize gerekli bilgileri etraflıca verdiler" diye konuştu.

''UMUTSUZ DEĞİLİZ''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda yapılması gerekli olan tüm müdahaleleri sağ olsun doktorlarımız bütün ilgili birimler hangileriyse onları da devreye sokmak suretiyle yapıyorlar. Umutsuz değiliz. Ameliyatı yapılmış olanların hepsi şu anda daha iyi bir konumdalar. Tabii entübe vaziyette olanı var ama 1 tanesi ki İbrahim kardeşimiz, onun durumu daha iyi. Onunla biraz sohbet de ettik. Dua edelim, inşallah. Doktorlarımız her an, 24 saat yanlarındalar. 24 saat yapılması gereken neyse onların hepsini yapıyorlar. Gördüğünüz gibi Çam Sakura Hastanemiz dünyada gerçekten fiziki imkanlar olarak zaten tüm imkanlara sahip. Bunun yanında beyin gücü olarak doktorlarımız zaten bu noktada çok çok güçlü ekipler ve işin yani yanık cerrahiden tutun diğer anestezi, enfeksiyon vesaire bütün bunlara varıncaya kadar hepsi şu anda bu hastanemizde mevcut. Bütün yakınları, bütün akrabaları, hepsine burada adeta bir ev sahipliğini en güzel şekilde yapmanın gayreti içindeler. Yani yeme, içme, yatırma, her şey, A'dan Z'ye şu anda hastanemizde yapılıyor. Amasra'daki defin konularını, onları da şu anda Bakan arkadaşlarım orada zaten sürdürüyorlar. Belki bugün hepsi orada bitmiş olacak. Dualarımızla da şu anda buradaki 6 kardeşimizi inşallah hayırlısıyla sağlığına kavuşup, onları da Amasra'ya geri döndürmek."

"PATLAMANIN SORUMLULARI SORUŞTURMAYLA ORTAYA ÇIKACAK"

İncelemelerde bulunmak üzere dün bölgeye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, durumu belirsiz işçiye ulaşıldığını ve can kaybının 41'e yükseldiğini söyledi.

Erdoğan, "Patlamanın hemen ardından tüm kurumlar seferber oldu. Yeraltındaki son işçiye de ulaştık. Can kaybı sayısı 41'e yükseldi. Patlamanın sorumluları soruşturmayla ortaya çıkacak. Amasra en ileri maden teknolojilerine sahip. Biz kader planına inanmış insanlarız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faciada hayatını kaybeden madencilerin ailelerine 1 milyon 350 bin lira yardım yapılacağını söyledi.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı açıklandı.

Öte yandan madendeki yangın hala devam ediyor.

BAKAN DÖNMEZ: AMASRA MÜESSESEMİZDE KÖMÜR ÜRETİMİNE ARA VERİYORUZ

Bölgede bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son duruma ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Dönmez, dün itibarıyla 41 işçinin cenazesinin çıkarıldığını anımsattı.

Bugün de teknik güvenlik ve emniyet ekiplerinin ocakta kısmi devam eden yangınla mücadeleyi sürdürdüğünü belirten Dönmez, "Şu anda baraj yapma işlemleri devam ediyor. Arkasından da azot ve gerekirse su ve değer kimyevi maddeleri ocağa basmak suretiyle orayı tamamen kontrol altına alacağız. Sonrasında tabi tesisin yeniden üretime hazırlanabilmesi için oluşan hasarların tespiti, bunların tekrar tesis edilmesi ve benzer teknik işlemler devam edecek. Tabii ki bu işlemler bitinceye kadar Amasra Müessesemizde kömür üretimine ara veriyoruz'' dedi.

BAKAN BOZDAĞ: SORUŞTURMAYI 5 SAVCI SÜRDÜRÜYOR

Yaralıların önemli bir kısmının taburcu edildiğini ifade eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şöyle devam etti:

"Çam ve Sakura'da (Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi) yatan ve Bartın hastanesinde olan bazı işçilerimiz dışında hastanede olan da kalmadı. Tabii bu kazaların olmaması en büyük dileğimizdir. Hükümetlerimiz bugüne kadar bu kazaların olmaması için ciddi tedbirler aldı, Enerji Bakanlığımız ve diğer yetkililer. Bu tedbirler bundan sonra da geliştirilerek uygulamaya devam edilecektir. Kazanın olduğu andan itibaren Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Enerji Bakanımız Fatih Bey başta olmak üzere İçişleri Bakanımız, Çalışma Bakanımız sürekli olay yerinde oldular. Kazanın arkasından içeride olan işçilerimizi sağ salim kurtarmak, onlara ulaşmak ve onları ailelerine kavuşturmak için uğraştılar. Bu arada AFAD'ımıza, Kızılay'ımıza, gönüllü çalışanlarımıza ve arama kurtarma faaliyetinde bulunan herkese yürekten teşekkür ediyorum. Bugün sağ kurtulan işçilerimiz varsa elbette onların bu gayretleriyle oldu. Onlara gönülden teşekkürlerimi sunuyorum."

Bozdağ, bu kazanın etkin bir şekilde soruşturulmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı'nın adli tahkikatı başlattığını hatırlattı.

"BU OLAY BÜTÜN YÖNLERİYLE SORUŞTURULACAK VE AYDINLATILACAKTIR"

Bozdağ, bu tahkikatın Amasra Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütüldüğünü anlatarak, şunları kaydetti:

"İlk önce 3 cumhuriyet savcısı görevlendirildi ancak olayda hayatını kaybeden işçilerimizin çoğalması üzerine sayı 5'e çıkarıldı. Şu anda 5 cumhuriyet savcımız tahkikatı sürdürmektedir. Buradan kamuoyunun şunu açıkça ifade etmek isterim; bu olay bütün yönleriyle soruşturulacak ve aydınlatılacaktır. Kafalarda ne kadar soru varsa onların hepsinin cevabı bu tahkikat sonucunda ortaya çıkacaktır. Amaç; maddi hakikati bütün gerçekliğiyle ortaya çıkarmaktır. İhmal, kusur, eksiklik ne varsa bu kim veya kimlerden kaynaklanıyorsa hukuk bunlarla ilgili gereğini yapacaktır. Bundan hiç kimsenin endişesi ve tereddüdü olmasın. Olayın ilk duyulduğu andan itibaren Cumhuriyet Başsavcılığımız harekete geçmiştir. Hem adli tahkikat başlatmış hem adli tıptan görevlendirilen takviye uzmanlarla buradaki çalışmalar koordine edilmiştir. Onun için savcılığımıza ve ayrıca adli tıptan gelen arkadaşlarımıza da burada huzurlarınızda teşekkür ederim. Bundan sonra da bu tahkikatı biz de bütün Türkiye gibi yakından takip edeceğiz."

"MADDİ HAKİKAT BÜTÜN GERÇEKLİĞİYLE ORTAYA ÇIKARILACAK"

Adalet Bakanı Bozdağ, bölgede yürütülen çalışmalara değinerek, "Şu anda soğutma çalışmaları henüz bitmediği için içeride bir delil tespiti yapma imkanı henüz yok ancak bundan sonraki süreçte soruşturmanın gerekleri neyse bunların hepsi titizlikle yerine getirilecek ve maddi hakikat ifade ettiğim gibi bütün gerçekliğiyle ortaya çıkarılacak. Herhangi bir ihmal, kusur veya başka da öngöremediğimiz sebep varsa bunlar tespit edilecek, ilgililer hakkında da gerekli hukuki işlemler yapılacaktır. Bu konuda kimsenin endişesi olmamasını buradan özellikle ifade etmek isterim. Bakanlık olarak bu süreci bütün Türkiye kamuoyu gibi yakından takip edeceğiz'' diye konuştu.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca, Amasra'daki maden kazası ile ilgili soruşturma başlatıldı.

İlk etapta 3 savcının görevlendirildiği soruşturmada, 2 savcı daha devreye girdi. 5 cumhuriyet savcısı, olayı aydınlatmak için çalışıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da patlamayla ilgili 4 iş müfettişi görevlendirdi.

BAKAN YANIK: PSİKOSOSYAL DESTEK EKİPLERİ BÖLGEDE

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Amasra'daki maden kazasında psikososyal destek ekiplerinin derhal bölgeye intikal ettiğini bildirdi.

Bakan Yanık, sosyal medya hesabından Amasra'da maden ocağındaki patlamaya ilişkin, "Psikososyal destek ekiplerimiz derhal bölgeye intikal ettiler. Süreci yakından takip ediyoruz. Sorumlu Bakanlıklardan biri olarak tüm kurum ve kuruluşlarımızla gerekli her türlü çalışmayı yapıyoruz" açıklamasında bulundu.

BAHÇELİ'DEN TAZİYE MESAJI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifa diledi. Bahçeli, "Maden ocağında emek ve alın teriyle ekmeğini kazanmanın mücadelesini verirken hayatlarını kaybeden işçi kardeşlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, hastanelere nakledilip tedavileri devam eden işçi kardeşlerimize de şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.