GÜNDEM Haber Girişi : 30 Ağustos 2021 08:36

Sen çok yaşa Türkiye

Son iki asırdan beri her türlü tuzak ve küresel oyuna karşı her defasında ayakları üzerinde durmayı başaran Türk milleti, tıpkı 99 yıl önce 30 Ağustos’ta yazdığı destan gibi bugün de yine haçlı ittifakına karşı aslanlar gibi mücadele ediyor.

DEVLET DE HALK DA COŞKUYLA KUTLADI

Bu yıl da Korona gölgesinde kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı, 99. Yılında zorunlu kısıtlamalara karşı, ülke genelinde olduğu gibi Erzurum’da da halk tarafından sıcak ve samimi bir coşkuyla kutlanıyor. Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başlayan törenler, şehitliğin ziyaret edilip dualar okunmasıyla sürüyor., Vatandaş ise, evlerine ve işyerlerine astıkları ay yıldızlı bayrağımızla kutlamalara gönülden iştirak ediyor.

ÖZGÜRLÜĞÜN BEDELİ MİSLİYLE ÖDENDİ...

26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan ve Mustafa Kemal Paşa’nın başkomutanlığında yazılan bu büyük destan, bugün üzerinde özgürce yaşadığımız, ezanlarımızın semalarda huşu içinde yankılandığı, şanlı bayrağımızın iftiharla dalgalandığı bu cennet vatanı ve bu şerefli devleti bize armağan etti. Bu vesile ile başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kahramanlarımızı rahmet ve şükranla yad ediyoruz.

BİZİ TARİHTEN SİLECEKLERDİ, DENİZE DÖKÜLDÜLER...

10 bin yıllık Türk tarihine damga vuran onlarca muazzam destanın en şanlılarından bazıları Malazgirt Zaferi, İstanbul’un Fethi, Çanakkale ise, hiç kuşku yok ki, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi de o zaferleri taçlandıran bir tapu tescil belgesidir.

1071’de Alparslan öncülüğünde Türklere açılan Anadolu kapıları, 30 Ağustos 1922’de, tam bağımsız bir iradenin ulusuyla tüm cihana “ben bitti demeden hiçbir şey bitmez” diye haykırdığı kutlu tarihtir. 

- Palandöken