GENEL Haber Girişi : 29 Mart 2018 10:55

Olur’da Düşman işgalinden kurtluşunun 100. yıl coşkusu

Erzurum'un Olur ilçesinin işgalden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü görkemli törenlerle kutlandı. Törenlerde gençler işgalden kurtuluşu çeşitli gösterilerle sahnelediler.
Olur’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü münasebetiyle yapılan Kurtuluş programında halkın göçünü canlandırdılar. Daha sonra düşman kuvvetleri köylere baskınlar verip köylü vatandaşları öldürmeleri ardından atlı milis kuvvetleri Türk askerlerinin baskın verip düşman kuvvetlerini esir almalarının ardından Türk bayrağı göndere çekildi ezanlar okundu. 
Programda daha sonra komposizyon, Şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Olur İlçe protokolü tarafından verildi. Yöresel halk oyunları gösterileri Erzurum Büyükşehir Belediyesi Erzurum Bar ekibi gösterilerini sundular. 
Günün anlam ve önemini belirten Konuşmayı Olur Belediye Başkanı Tahsin Oktay yaptı. Bakan Oktay, “Olur ilçemizin Düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yıl dönümü törenlerine iştirak ederek bizlere şeref veren bu anlamlı günde mutluluğumuz bizlerle paylaşan tüm misafirlerimize şahsım ve hemşerilerimiz adına hoşgeldiniz” diyerek 93 harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus savaşı hakkında bilgiler verdi. 
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehter ekibinin gösterileriyle son bulan program gece ise tüm şehitler için kuranı kerim tilavetinin ardından dualar edildi. (iha)
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.