Olgun’un okul projesi çökerse altında kimler kalır?

Aldığı devlet ihaleleriyle kısa sürede ününe ün katan müteahhit Olgun Gür’ün önlenemez yükselişi öyle bir sürdü ki, sonunda bu ünlü müteahhit, devlete yaptığı çöken binalarına rağmen eğitim işine bile el attı; biliyor ki, nasılsa eğitimde bir kıstas yok!

2. Organize Sanayi’de yaptığı dört fabrika binası da ne deprem, ne sel, ne de erozyon olmadığı halde, tamamen imalat hatası yüzünden çöken müteahhit Olgun Gür, şimdi de hem ortağı hem de yüklenicisi olduğu TED Koleji’ni yapıyor! Bu durumda herkesin kafasında o soru var: Ya Olgun Gür’ün yaptığı okul binası, içerisinde öğrenci olduğu halde çökerse?

Olgun Gür, Erzurum’un yeni kuşak müteahhitlerinden biri… Hem kamu ihalelerine giriyor, hem de inşaat sektöründe hayli iddialı konutlar yapıyor.

Önceki yıl 2.Organize Sanayi’de devlet tarafından yaptırılan dört fabrika ihalesini kazanmış ve bu dört fabrikayı yaparak “kusursuz” biçimde devlete teslim etmiş, devletin inşaat kabul görevlileri de ( nasıl oluyorsa artık) “evet kusursuzdur” deyip teslim almışlardı!

Ne var ki o dört fabrika binası da bir yıl sonra üstelik ortada hiçbir tabii afet olmadığı halde öyle ya da böyle çöktü, üretim durdu, işçiler evlerine gönderildi.

Ama Olgun Gür için hiçbir kayıp söz konusu değildi.

Çünkü:

Valilik O’nun hakkında hiçbir işlem bile yapmadı, sadece “yıkılan yerleri onar” dediler, o kadar!

Nasılsa giden, devletin kasasından milletin cebinden gidiyordu!

O da pansuman tedbiri uyguladı.

( Ben size bir şey diyeyim mi, o binalar insan sağlığı için asla güvenli değil, her an çatıları da işçilerin üzerine çökebilir. )

Bunca rezalete rağmen…

O, yine devletin ihale vermekte tercih edeceği “altın müteahhitler”den biriydi!

Olgun olduğu için mi yoksa gür olduğu için midir bilinmez!

Olgun Gür, eğitim işine de girdi; iyi de etti hani ne diyordu ünlü komedyen Cem Yılmaz:

“Eğitim şart”

Lakin Olgun Gür, bu şehirde artık yaptığı binaları çöken bir müteahhit olarak nam salmışken, köklü TED Koleji’ne ortak olması ve yapılacak TED Koleji okul binasının müteahhitliğini üstlenmesi, haklı olarak herkesin kafasında bir istifam oluşturdu:

“İçerisinde öğrenci varken ya TED Koleji de çökerse?”

İnşallah böyle bir şey olmaz ve inşallah ne TED Koleji yönetimi ne de bu işte ortağı olduğu Eyüp Gözgeç böyle bir ihmale fırsat vermez.

Çünkü o, duvarları yıkılan fabrika binasına benzemez…

Bir de işin şu yanı var:

Devlet, kendisine iş yapan ama yaptığı işi ya zamanında bitiremediği ya da kusurlu yaptığı için ihaleden men ettiği yüzlerce müteahhit mevcut…

Biz şu ana kadar Olgun Gür’ün “kamu ihalelerinden men edildiği”ne dair bir karar duymadık.

Erzurum Valiliği’ne soruyoruz:

Olgun Gür, yüzlerce insanın ölümüne mi sebep olacaktı ki, kamu ihalelerine girmesine engel koyasınız?

Bir de şunu merak ediyoruz:

Aynı organize sanayi bölgesinde altı yeni fabrika binası daha yapılacak, -ki, bunlardan ikisi zaten yapılıyor- bu binalar da sonradan çöksün diye, yine Olgun Gür’e mi verilecek?

Kendisini şu ya da bu şekilde hükümetin “has evladı” diye yutturan ama yaptığı binalar çöken tipler ne yazık ki son zamanlarda ateşe koşan kelebekler gibi arttı.

Galiba bazıları bu şehri çobansız köy zannettiği için bildiğini okumaya devam ediyor.

Az serin gelin efendiler, az serin gelin…

Sizin adınız amele bile değilken bu şehirde gerçek müteahhitler, ustalar ve mimarlar vardı.

Şimdi siz sırtınızı bir yerlere dayayıp yalan yanlış işlerinizden ötürü bile hesap vermiyorsunuz ya, emin olun ki ihanet içerisindesiniz.

Bu ülke ne o çöken fabrikaları unutur, ne de yapacağınız ismi çok ünlü o koleje itibar eder.

Çünkü Erzurumlu bilir ki, o binaların altında kir, irin ve soygun var.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.