KÜLTÜR - SANAT Haber Girişi : 09 Haziran 2021 07:10

Mağ: Türk İslam medeniyetini oluşturan argümanlardan birisi hat sanatıdır

Erzurumlu ünlü hattat ve müzehhiplerinden Muhammet Mağ, Türkiye’nin farklı illerinde açtığı sergilerle büyük beğeni topluyor.

Kutsal topraklarda her yıl değiştirilen orijinal Kabe’nin iç ve dış örtülerinden mescidi nebevi örtüsünden Hattat Rıza'ya ait Türkiye’nin en ünlü hattat ve müzehhiplerinden Muhammet Mağ, son sergisini Samsun Atakum’da Levin Antik Sanat Merkezi’nde açtı.

Hattat Muhammet Mağ; “Dünyada gelişen bir realite vardır insanları zevkleri görüşleri değişirken bu dönüşümde herkes ait olduğu medeniyet ve medeniyeti oluşturan kültür sanatla başka toplumlara kendini ifade ederler. Bizimde Türk İslam medeniyetini oluşturan argümanlardan birisi hat sanatıdır. Bugün Avrupalı ressamlar bizim soyut resimde ulaşmadığımız değerlere Türkler Hat sanatında erişmiştir ama biz Osmanlının son döneminde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında İlgisizlik yüzünden uzun bir duraklama dönemi geçirse de son yıllarda yapılan çalışmalarla verilen eğitimlerle ve bu tarz sanat galerilerini sayılarının artmış olmasıyla tekrar hak ettiği ilgiyi ve gelişimi yakalamıştır” dedi.

Tezhip öğrencisi Buket Orta Tepe, yoğun ilgiden son derece memnun olduğunu söyledi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.