EĞİTİM Haber Girişi : 09 Mart 2018 11:36

Liseler arası kültür ve bilgi yarışması düzenledi

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Erzurum Temsilciliği, düzenledikleri program ile yine gönülleri fethetti.
TÜGVA Erzurum İl ve İlçelerinde belirlediği 15 okul ile Liseler arası Kültür ve Bilgi yarışması düzenledi. Yarışamaya Milli Eğitim Bakanı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, katıldı. 
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Erzurum şubesi “Erzurum’u ne kadar tanıyorsun” başlığı altında Erzurum Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde liseler arası Kültür ve Bilgi yarışması düzenledi. Öğrenciler arasında büyük bir rekabetin olduğu programda heyecanları gözlerinden okunuyordu. Erzurum’u Ne Kadar Tanıyorsun” Kültür ve Bilgi yarışmasında Erzurum’un Tarihi ve kültürel yönleriyle ilgili sorular öğrencilere soruldu. Birinci olan liseye tam altın, ikinci olan liseye yarım altın, üçüncü olan liseye de çeyrek altın verildi. Erzurum Kayak Yolu Çimento Müstahsilleri İşveren Sendikası Ortaokulu korosu, program kapsamında söyledikleri Erzurum Türküleri ile izleyicileri büyüledi. 
TÜGVA tarafından düzenlenen Kültür ve Bilgi yarışmasına Milli Eğitim Bakanı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hüseyin Koçan, Erzurum İl Milli Eğitim Şube Müdürü Tolga Temir, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Bağrıyanık, Erzurum Kültür ve sosyal İşler Daire Başkanı Mustafa Keleş, Eğitim BİR-SEN Erzurum şubesi Başkan Yardımcısı Ömer Ağırman ve çok sayıda Erzurumlu katıldı. 
TÜGVA Erzurum şubesi İl Temsilcisi Seyfullah Gülakar, “Tarihi binlerce yıllık geçmişe dayanan, birçok medeniyete beşiklik etmiş olan Şehrimizin, yaşadıklarını, kültürünü, tarihini unutmamak ve Genç nesillerimize bu bilgileri aktarmak için Kültür ve Bilgi yarışmasını düzenliyoruz. Amacımız; Şehrimizin sahip olduğu güzellikleri, yıllar içinde yaşadığı olaylarla Tarihte nasıl bir yer edindiğini ve sayısızca Medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı, birçok Tarih eserine sahip olan Erzurum’un tanınması, güzelliklerinin bilinmesi ve Tarihi eserlerin nasıl bir hikayesi bulunduğunu, yeni neslimize aktarmak için “Erzurum’u Ne Kadar Tanıyorsun” adı altında Kültür ve Bilgi yarışmamızı düzenledik” dedi. 
ÖĞRENCİLER BİRİNCİLİK İÇİN ADETA SAVAŞTI 
Kültür ve Bilgi yarışmasına katılan 15 lise kendilerine yönelen her soruya büyük bir azimle cevap verdi. Yarışmaya İl ve İlçelerden katılan Okulların öğrencilerine 15 soru yöneltildi. Öğrencilerin sergiledikleri azim ve hırsları gözlerinden okunuyordu. Sorulan 15 sorudan 14 soruya doğru cevap veren İbrahim Hakkı Fen Lisesi, Şehit Yakup Sürücü Anadolu Lisesi, Ilıca İMKB Yavuz Selim Sosyal Bilimler Lisesi Yarı finale yükseldi. Yarı finalde yarışmacılara yöneltilen beş sorunun beşini bilen İbrahim hakkı Fen lisesi Öğrencileri; Muhammed Burak Gözcü, Mustafa Çalık ve Yusuf genç sergiledikleri başarıyla birinci olurken, dört doğru cevapla Şehit Yakup Sürücü Anadolu Lisesi ikinci, üç doğru cevap ile de Ilıca İMKB Yavuz Selim Sosyal Bilimler Lisesi üçüncü oldu. Yarışmanın finalisti belli olduktan sonra birinci gelen Liseye ödülünü Milli Eğitim Bakanı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, ikinci gelen liseye Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hüseyin Koçan, üçüncü gelen liseye de İl Milli Eğitim müdür Yardımcısı İsmail Bağrıyanık ödüllerini taktim etti. 
YENİ NESLİMİZE TARİHİMİZİ, 
KÜLTÜRÜMÜZÜ ÖĞRETİYOR” 
Birinci gelen İbrahim hakkı Fen lisesi öğrencilerine ve öğretmenine hediyelerini taktim eden Milli Eğitim Bakanı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, “TÜGVA’nın, Şehrimizin özellikle değerlerini, tarihi gerçeklerini, yüzyıllar içerisinde oluşturmuş olduğu birikimi yeni nesillerin hissedebilmesi ve öğrenebilmesi hususunda çok nitelikli, verimli ve faydalı bir araç aslında. Bunu düşünebilmeleri ve üretmeleri ve bugünde finaliyle beraber hayata geçirmeleri takdire şayan. İnsanlar doğalarının çocuğudur, yaşamış oldukları coğrafyanın çocuklarıdırlar. İnsan sosyal bir varlıktır, yaşadığımız doğaya dair gözümüzü açtığımız günden son nefesimize kadar şahit olduğumuz her şey ile şekillenir. Sosyal bir varlık olduğumuz için başta birey olmayı başarmalı, birey olarak da içinde bulunduğumuz kümenin nitelikli bir ferdi olmanın önemini vurgulayan Demirci sözlerine şu şekilde devam etti, “Bunu gerçekleştirmenin tek yolu, insanın yaşamış olduğu doğayla, toprakla, taşla, üretilenlerle, tarihiyle, kültürüyle, gelenekle, türkülerle, manilerle, ağıtlarla, düğünlerle irtibata geçmesiyle alakalı. Nitelikli bir sosyal gerçekliğin ferdinin olmanın yolu; insanın yaşamış olduğuyla bu şekilde bir temasa geçmesi gerektiğin farkında olmasıdır. Bugün ki faaliyet bu amaçla düzenlemiştir. Bu yönüyle güzel bir iş yaptı TÜGVA Erzurum temsilciliği. Hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de bu şehrin ferdi olarak bu anlamlı organizasyonu düzenleyen TÜGVA, TÜGVA İl Temsilcisi Seyfullah Gülakar’a, programda emeği geçen herkese ve katılım sağlayan bütün öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” (iha)
Etiketler : liseler
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.