KÜLTÜR - SANAT Haber Girişi : 02 Mart 2016 11:47

KARA FATMA'YI DARICA'DA ANLATTILAR...

Erzurum Kalkınma Vakfı (ER-VAK) Kara Fatma'yı belgesel tiyatro ile Türkiye'ye tanıtıyor.
Erzurum Kalkınma Vakfı (ER-VAK) Kara Fatma'yı belgesel tiyatro ile Türkiye'ye tanıtıyor. 
Darıca Erzurumlular Derneğinin düzenlemiş olduğu 'Milli Mücadele'de Erzurum'un Kurutuluşu'na Katkı'da Bulunan Fatma Seher ''Kara Fatma'yı'' anlatma ve yaşatma gecesinde' Erzurum Kalkınma Vakfı tarafından hazırlanan Kara Fatma oyunu sahne aldı. Ocak ayından beri seyircilerden yoğun ilgi gören 'Kara Fatma' oyununa Erzurum dışından da talep gelmeye başladı.
Konu ile ilgili açıklama yapan Yönetmen Ferhat Raşit KINA, "Fatma Seher, bir emsaldir, Türkün gücüdür, kadınımızın asaletidir. Biz torunlarının görevi de kahramanlarımızı her zaman hatırlamak ve bunu insanlara anlatmaktır. Bu vatanın kolay kazanılmadığını yeni nesillere anlatmak için hazırladığımız oyunumuz bugüne kadar birçok olumlu tepki aldı. Bunun sonucunda sadece Erzurum da değil tüm ülkede sergilenmesi gerektiği kararını aldık ve ilk turnemiz olan Darıca turnesini gerçekleştirdik. İçleri vatan ve memleket aşkıyla dolu olan Darıca Erzurumlular Derneği üyeleri ve sayın başkanı Sıddık Topal beyefendinin tam desteğiyle ve hemşehrilerimizin yoğun ilgisiyle oyunumuzu sergiledik. Asıl amacımız olan sanatla kitlelere ulaşma gayemizi orada da gerçekleştirdik. Yaklaşık altı yüz kişinin izlediği oyunumuz izleyicilerden tam not aldı. Ülkemizin çeşitli şehirlerinden olan ekip arkadaşlarım gerçek misafirperverliği ve dadaş kavramını da Darıca'da tam anlamıyla kavramış oldu. Bizlere orada bulunduğumuz süre içerisinde misafirperverliklerinden dolayı başta Darıca Erzurumlular Derneği başkanı Sıddık Topal'a ve tüm dernek üyelerine, Darıca Kaymakamına, Darıca Belediye Başkanına teşekkür ediyoruz. Yakın zamanda diğer şehirlerimizde de turne programlarımız olacaktır" dedi.
Gençlik Komisyonu Başkanı Emre Çomaklı ise "ER-VAK olarak şehrimize katkı sağlamayı görev biliyor ve sorumluluk almaktan kaçınmıyoruz. Bu bağlamda her alanda hiçbir karşılık beklemeden şehrimize hizmet etmeye çalışıyoruz. Kültür Sanat faaliyetlerinde özellikle de tiyatro alanında şehrimize ivme kazandırdığımızı düşünüyorum. Özellikle sosyal ve kültürel değeri olan konularda çalışmalar yaparak değerlerimizi anlatmaya çalışıyoruz. Son olarak şehrimiz milli mücadele kahramanlarından Kara Fatma'yı konu alan bir tiyatro gösterisi hazırladık. Bu gösteriyi şehrimizde defalarca oynadık ve olumlu geri dönüşler aldık. Gurbetteki hemşehrilerimize ve tüm vatandaşlarımıza da 'Kara Fatma'yı anlatma ve hatırlatma amacıyla Türkiye turnesi düzenledik. Bunun ilkini Darıca Erzurumlular Derneğinin desteği ile Kocaeli-Darıca'da gerçekleştirdik. Buna vesile olan Darıca Erzurumlular Derneği başkanı Sıddık Topal'a Er-Vak ailesi adına teşekkür ediyorum" dedi.
Etiketler : tiyatro
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.