ASAYİŞ Haber Girişi : 09 Şubat 2015 01:36

İstihbarat müdürüne YAKALAMA KARARI

Erzurum'da eski istihbarat şube müdürü ile 20 şüpheli hakkında "yasa dışı dinleme' operasyonu kapsamında hazırlanan iddianame kabul edildi. Mahkeme İstihbarat eski Şube Müdürü Hurşit Uçak hakkında, yakalama kararı çıkardı.
Cem BAKIRCI'NIN haberi
Erzurum'da 'yasa dışı dinleme' operasyonu kapsamında gözaltına alınan İstihbarat Şube Müdürü Hurşit Uçak, emniyet amirleri Serkan Doğan, Yücel Bilgiç, Aslan Kartal, Soysal Aktürk,  geçtiğimiz hafta Romanya'da yakalanan Sedat Zavar ve diğer 14 şüpheli hakkında Cumhuriyet Başsavcı Vekili Volkan Kavukçu'nun hazırladığı iddianame tamamlandı. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi  162 sayfalık  iddianameyi kabul ederek, İstihbarat Şube Müdürü Hurşit Uçak hakkında, yakalama kararı çıkardı. 
2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede İstihbarat Müdürü Hurşit Uçak,  ve 20 şüpheli hakkında, "Haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi, kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği, suç uydurma, suç işlemek maksadıyla örgüt kurma, yönetme ve üye olma" suçundan dava açıldı. Şüpheliler hakkında 5 ayrı suç ve 8 usulsüz dinleme suçlarından alt sınır 25-30,  üst sınır 100- 130 yıl arasında hapis cezası isteniyor. İddianamede usulsüz dinlendikleri iddia edilen 9 müştekinin ifadelerine de yer verildi.
USULSÜZ DİNLENENLER 
ŞİKAYETÇİ OLDU
İddianamede, müştekiler Erdal Güzel, Abdulsettar Demir, Mehmet Çakır ve oğlu Şükrü Yiğit Çakır' ın içerik itibariyle gerçeğe aykırı memur raporu  iletişime müdahale talep formu tanzim edilmesi suretiyle usulsüzce dinlendikleri, aynı şekilde uzatma kararları alındığı, bu şekilde kişisel verilerin hukuka aykırı şekilde elde edildiği ifadelerine yer verildi.
"BİLGİ VE BELGELER ADETLERİ 
BELİRTİLMEK SÜRETİYLE 
İMHA EDİLMİŞTİR"
Başsacı Vekili Kavukçu tarafından İddianame de "Dosyanın incelenmesinden her bir mağdurun dinlenmesine ilişkin işlemin sonlandırılmasına müteakip, elde edilmiş bulunan verilerin " silme - kıyma " yöntemiyle imha edildiği, dosya içerisinde buna dair dair tutanakların mevcut olduğu görülecektir. " İletişim kayıtlarının imha tutanağı " başlıklı metinlere göre uygulanan tedbir sonucu elde edilen bilgi ve belgeler adetleri de belirtilmek suretiyle imha edilmiştir." İfadelerine de yer verildi.
İSTİHBARAT MÜDÜRÜ UÇAK,
"YÜZLERCE İNSANIN TELEFONU 
DİNLENMİŞTİR"
Hakkında yakalama kararı çıkarılan İstihbarat eski Şube Müdürü Hurşit Uçak'ta  iddianamede ki ifadesinde şunları söyledi.
"Burada istihbarat şube müdürü olarak görev yaptığım süre zarfında talep ettiğimiz ve mahkemenin uygun görerek iletişime müdahale ettiğimiz bütün dinlemeler hukukidir ve talep yazılarında belirttiğimiz gerekçeler de gerçeği yansıtmaktadır. Talep yazılarında belirtilen gerekçeler muhtelif istihbarat metot ve yöntemleri kullanılarak elde edilen istihbarati mahiyetteki teyide muhtaç bilgilerin ışığında yazılmıştır. Zaten adli dinlemeden farklı olarak önleme dinlemesinde somut olguların ve delillerin aranmadığı bilinmektedir. Görev yaptığım süre boyunca bu şekilde yüzlerce insanın telefonu dinlenmiştir."
SORUŞTURMANIN AMACI 
KENDİLERİNE VERİLEN 
YETKİLERİ KÖTÜYE KULLANAN 
FAİLLERİN TESPİTİ İLE 
TECZİYELERİNİN TESPİT EDİLMESİDİR
İddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Başsavcısı Volkan Kavukçu, "Olayların değerlendirilmesi" ile ilgili bölümünde;
"Bu soruşturmanın amacı görevlerini layıkıyla yerine getiren kamu görevlilerini suçlamak, memleket asayişinin temini hususunda fevkalade bir vazifede bulunan, bu anlamda özveriyle görev yapan Emniyet teşkilatını hedef almak değildir. Soruşturmamızın amacı; kanun ve ilgili mevzuat tarafından kendilerine verilen yetkileri kötüye kullanarak, mağdurların temel hak ve hürriyetleri kapsamında bulunan haklarını ihlal eden, yukarıda sayılan suçları fikir ve irade birliği doğrultusunda sistematik bir biçimde işleyen faillerin tespiti ile tecziyelerinin temin edilmesidir. Bu yüzden şüphelilerin görevlerini ifa ettiklerinden dolayı cezalandırıldıkları şeklinde kamuoyuna da yansıyan görüş ve iddia doğru değildir. Ünvan ve sıfatları ne olursa olsun, kamu görevlileri devletin asli ve sürekli faaliyetlerinin devamı bakımından hukuka ve devlete bağlı kalarak görevlerini ifa etmek zorundadırlar. Bu bakımdan; kişinin görevini dürüstçe ve eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi esas olup, bu minvalde ifa edilmiş bulunan vazifeleri gerekçe göstererek savunma için argüman geliştirmek doğru değildir." İfadelerine yer verdi.
OLAY:
2010-2013 yılları arasında görev yapan ve haklarında 'yasa dışı dinleme' soruşturması kapsamında adliyeye sevk edilen İstihbarat Müdürü ile 4 Emniyet Amiri hakkında verilen serbest bırakılma kararına soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Volkan Kavukçu'nun itirazı üzerine 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından reddedilirken, polis müdürleri ve amirleri hakkında yurt dışı yasağı konulmuştu.
Etiketler : paralel
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.