GÜNDEM Haber Girişi : 15 Haziran 2020 12:06

İşte şehirlerin 'sosyal mesafe' karnesi

Gaziantep, İstanbul ve Van, sosyal mesafe kuralına en az riayet eden şehirler. Gaziantep’te 32 bin kişiye para cezası kesildi. Kurala en çok uyan il ise Kırklareli.

Koronavirüsle mücadelenin en önemli ilkesi, sosyal mesafe kuralına riayet. İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, 22 Mart'tan bu zamana kadar yapılan denetimlerde sosyal mesafe kuralını ihlâl ettiği belirlenen 144 bin 984 kişi hakkında idari işlem ve 698 kişi hakkında ise adli işlem yapıldı. Bu arada, sosyal mesafe kuralına uyan ve uymayan illerin karnesi de çıkarıldı. Buna göre, Türkiye genelinde kurala en çok uymayan il, Gaziantep oldu. Bugüne kadar Antep'te kurala uymadığı tespit edilen 32 bin 53 kişiye para cezası kesilirken, 20 kişi hakkında da soruşturma başlatıldı. Gaziantep'i ise İstanbul ve Van takip etti. İşte sırasına göre en fazla idari işlem yapılan illerden bazıları: “İstanbul 16 bin 219, Van 5 bin 313, Manisa 5 bin 4, Diyarbakır 2 bin 579, Ankara 2 bin 402.” En fazla sosyal mesafe kuralına uyan il ise Kırklareli oldu. Bu ilde bugüne kadar sadece 19 kişiye para cezası kesildi. Verilere göre, her ilde sosyal mesafe kuralına uymadığı gerekçesiyle vatandaşlara idari işlem uygulanırken, 45 ilde ise herhangi bir adli işlem yapılmadı. Bu iller arasında İstanbul, Ankara ve İzmir de var.

​Türkiye Gazetesi

Etiketler : şehir
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.