EKONOMİ Haber Girişi : 09 Ekim 2011 21:46

Giresun’da Camiler ve Din Görevlileri Haftası Coşkuyla Kutlandı

Dini Yüksek İhtisas Merkezleri Dairesi Başkanı Dr. Ulvi Ata Giresun’da Konferans Verdi

2011 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası 1-7 ekim tarihleri arasında müftülüğümüz tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu etkinliklerin sonuncusu 08.10.2011 Cumartesi günü 19 Eylül Kapalı Spor Salonunda İl genelinde görev yapan bütün din görevlilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 19 Eylül Kapalı Spor Salonunda yapılan programa Dini Yüksek İhtisas Merkezleri Dairesi Başkanı Dr. Ulvi Ata, İl Müftüsü Necati Akkuş, Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, Emekli Müftüler Osman Şahin ve Namık Hisar, İlçe Müftüleri, din görevlileri ve Kur’an kursu öğreticileri katıldı.
Haseki Eğitim Merkezi Öğrencisi Yavuz Mutlu’nun okuduğu aşr-ı şerifle başlayan konferansın açılış konuşmasını yapan Giresun İl Müftüsü Necati Akkuş, yıllardır Camiler ve Din Görevlileri Haftası düzenlenmiş olsa da Giresun’da ilk defa bu yıl Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bir şölen içerisinde gerçekleştiğini söyledi.
Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yüksek İhtisas Merkezleri Daire Başkanı Dr. Ulvi Ata ise Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın din görevlilerinin kendilerini muhasebe etme haftası olduğunu söyledi. Dr. Ata “Bir çok meslek görevlilerinin gitmediği, gidemediği yerlerde görev yapan din görevlilerimiz buralarda maddiyatla bedeli ödenemeyecek görevler yapmaktadır. Din görevlileri bir ömür boyu sürecek bir meslek icra etmektedirler. Aynı zamanda din görevlilerinin yükü vebalini ve sorumluluğunu bilenler için çok ağırdır. Yüklerinin ağır olmasının birinci nedeni 7 gün 24 saat esasına göre çalışmaktadırlar. Her an her gün göreve hazırdırlar. İkincisi hocalarımızın eşleri, çocukları, anne ve babaları da meslektendir. Üçüncüsü ise Din Görevlilerinin hizmeti ömür boyudur. Bu nedenle değişen ve gelişen dünyamızda kendilerini yenilemelidirler. Toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek durumda olmalıdırlar. Bu açıdan bu hafta aslında din görevlilerimizin kendilerini muhasebe etme haftasıdır” dedi.
Programda Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, Emekli Müftüler Osman Şahin ve Namık Hisar’da birer selamlama konuşması yaparak din görevlilerinin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutladılar.
Programda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası ünasebetiyle ülke genelinde düzenlediği Yılın Camisi ve Yılın Din Görevlisi Yarışması sonuçları da açıklandı. Buna göre Giresun merkez ve ilçelerde yapılan yarışmada Yılın Din Görevlisi Hacı Miktat Camii İmam-Hatibi Ali Süral, Yılın Camisi ise Merkez Çalış Köyü Camii birinci olarak seçildi. 2011 Yılı içerisinde emekli olan ve başarılı bulunan din personele başarı belgesi verildi.
Şölen havası içerisinde geçen programda ilahiler seslendirildi aşr-ı şerifler okundu ve şiirler seslendirildi. Kızılay’ın açtığı stantta kan bağışında da bulunan din görevlileri program vasıtasıyla uzun süredir görmedikleri arkadaşlarıyla da hasret giderme fırsatı buldu. Yapılan ikramların ardından program sona erdi.