EKONOMİ Haber Girişi : 11 Kasım 2008 15:33

Fındıklı Merkez Camii Onarılıyor

Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan Rize Fındıklı Merkez Cami Vakıflar Genel Müdürlüğü ,Fındıklı İlçe Müftülüğü ve Fındıklı Belediyesi  tarafından aslına uygun olarak onarılıyor. Proje bedeli 400 milyardır.Aralıksız devam eden onarım çalışmaları kısa sürede bitirilip hizmete açılması hedeflenmektedir.
Rize Fındıklı ilçesinde bulunan bu caminin yapım tarihini belirten bir kitabe günümüze gelememiştir. Ancak minber kapısı üzerinde h.1291 (1874) tarihi yazılıdır. Bununla beraber caminin XVIII. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. XX. yüzyılın başında yapılan cami çeşitli onarımlar görmüş, özelliğinden de kısmen uzaklaşmıştır.

Cami iki katlı, moloz taştan dikdörtgen planlıdır. Üzeri ahşap kırma çatı ile örtülmüştür. İbadet mekânına kuzey ve batı cephesindeki kapılardan girilmektedir. Tavanı dört ahşap ayak taşımaktadır. Bu ayakların üzerinde bağdadi ahşap bir kubbe bulunmaktadır. Mihrap 1961 yılında taştan yapılmış olup, herhangi bir özelliği bulunmamaktadır. Ahşap minber barok üslupta bezemelerle süslenmiştir. Yanındaki minaresi taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir.