GÜNCEL Haber Girişi : 21 Şubat 2024 08:08

ETÜ’nün projesi umutlandırdı

ETÜ’nün projesi umutlandırdı
Tır dorselerine çarparak meydana gelebilecek kazalarda hasarın ve kayıpların en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Kristal Girişimcilik Merkezi öğretim elemanlarından Öğr. Gör. İbrahim Semih Topcuoğlu’nun yürütücülüğünü yaptığı ‘Tır Dorseleri için Yeni Nesil Enerji Sönümleyici Tampon’ başlıklı proje TÜBİTAK 1005-Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

Proje ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük dorse imalatçılarından olan Tırsan Treyler firmasıyla üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde yürütülecek.

Geliştirilen projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Öğr. Gör. Topçuoğlu, dorseye arkadan çarpma şeklinde gerçekleşen kazaların can ve mal kayıplarına sebep olduğunu belirterek: “Ülkemizde ve yurt dışında sıklıkla yaşanan bu kaza türünde büyük kayıplar meydana gelmektedir. Bu sorunun önüne geçebilmek için yeni nesil enerji sönümleyici özellikte bir dorse tamponu geliştirdik. Projeye konu olan yeni nesil tamponun kaza testlerini ve analiz faaliyetlerini Tırsan Treyler firması gerçekleştireceğiz. Tamponun Ar-Ge faaliyetleri tamamlanıp dorselerde kullanılması ile meydana gelebilecek kazalarda hasarın ve kayıpların en aza indirilmesi amaçlıyoruz” diye konuştu.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.