EĞİTİM Haber Girişi : 15 Haziran 2022 06:49

Erzurumlu Rektör’den tarihi başarı

Türkiye ile Kırgızistan'ın en önemli eğitim projelerinden biri olan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer aldı.

Erzurumlu Rektör Prof. Dr. Alpaslan Ceylan’ın başında bulunduğu Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin elde ettiği başarı, Kırgızistan yükseköğretim tarihinde bir ilk oldu.

Manas Üniversitesi, QS’in (QuacquarelliSymonds) dünyanın en iyi 1422 üniversite sıralamasında 801’inci oldu. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi böylece dünya üniversiteleri sıralamasına giren Kırgızistan’daki ilk ve tek üniversite olarak ülkenin yükseköğretim tarihine adını yazdırdı.

MANAS, TÜRK ÜNİVERSİTELERİ ARASINDAYSA 7. SIRADA

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Türkiye’de faaliyet gösterip bu listeye giren 24 üniversite arasındaysa 7. sıraya yerleşti.

QS, çeşitli objektif ölçütlere göre üniversiteleri değerlendiren saygın bir kuruluş olarak tanınıyor.

QS’İN ÜNİVERSİTELERİ DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ

QS, üniversiteleri; akademik itibar, işveren itibarı, öğretim elemanı-öğrenci oranı, yabancı öğretim elemanı oranı, yabancı öğrenci oranı, öğretim elemanlarının bilimsel çalışmalarına yapılan atıf sayısı gibi objektif ölçütlere göre değerlendiriyor.

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, 1995 yılında Kırgız Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında İzmir’de imzalanan anlaşmayla kuruldu. Manas, özel statülü bir devlet üniversitesi olarak 1997’den bu yana Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te faaliyet gösteriyor.

Öğrencilerine iki devletin sağladığı geniş imkânlarla dünya standartlarında ve ücretsiz öğretim veren Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, özellikle son iki yılda eğitim, araştırma ve topluma katkı başta olmak üzere her alanda yaşanan gelişimiyle büyük başarılara imza atıyor. Üniversite, sosyal sorumluluk faaliyetleriyle ve oluşturduğu katma değerle Türk Dünyası ülkelerinin kalkınmasına da katkı sağlıyor.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.