KÜLTÜR - SANAT Haber Girişi : 03 Şubat 2024 08:47

Erzurum Tarih Derneği arşivi ERŞA’ya bağışlandı

Erzurum Tarih Derneği arşivi ERŞA’ya bağışlandı
ETÜ’de düzenlenen vefa programında, Erzurum’un köklü derneklerinden olan Erzurum Tarih Derneği’nin arşivi ERŞA’ya bağışlandı.

Senato Toplantı Salonu' nda gerçekleitirilen törene ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, ERŞA Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu, Erzurum Tarih Derneği’nin yönetim kurulu üyeleri Prof. Dr. H. Ömer Özden, İsmail Bingöl, İsmail Arslan, Abdurrahman Zeynal ve Mahir İnaç ile birlikte Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) Başkanı Erdal Güzel katıldı.

Törende konuşan Dernek Başkanı Prof. Dr. H. Ömer Özden, 1955’te kurulan Erzurum Tarih Derneği arşivinin, Zeki Başar’dan günümüze kadar görev yapan başkanlar tarafından özenle korunduğunu ve şimdi de şehrin ortak değeri olan ERŞA’ya gönül rahatlığıyla teslim edildiğini belirtti.

Erzurum tarihi ve kültürü bakımından önem arz eden bu arşivin ERŞA tarafından dijital ortama aktarılarak halkın hizmetine sunulacağını belirten Özden, bu tarihi vazifeyi hep birlikte yerine getirmekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

Törende konuşan Rektör Çakmak ise Erzurum’un tarihi birikiminin ETÜ’de en iyi şekilde muhafaza edileceğini belirterek, desteklerinden ötürü Erzurum Tarih Derneği’ne teşekkür etti.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.