HABERDE İNSAN Haber Girişi : 12 Kasım 2022 11:18

Erzurum’a yeni müftü

Müftü atamalarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Erzurum İl Müftülüğüne Düzce Müftüsü Rüstem Can atanırken, Erzurum Müftüsü Şahin Yıldırım da Malatya’ya atandı. Şahin Yıldırım 2020 yılının Nisan ayında Erzurum müftüsü olarak atanmıştı.

Yeni Erzurum Müftüsü ise Rüstem Can oldu. Can daha önce Erzurum Üniversite Camii’nde imam hatip olarak görev almıştı.

RÜSTEM CAN KİMDİR?

Sivas’ın Suşehri ilçesine bağlı Gökçekaş köyünde 03.01.1969 tarihinde doğdu. Anne ve babasının Milli Eğitimdeki memuriyetlerinden dolayı eğitimine İstanbul’da başladı. İlkokulu Fatih’te Vasıfçınar İlkokulu’nda okuduktan sonra Fatih/Hırka-i Şerif Kur’an Kursu’nda merhum Ziya ATICI Hocaefendiden hafızlığını ikmal etti.

Düzenlenen Türkiye hafızlık yarışmalarında İstanbul’u temsil etti. 1981’de İstanbul İmam-Hatip Lisesine kaydolarak 1988’de buradan mezun oldu. Yine aynı yıl açılan imam-hatiplik imtihanında başarılı olarak 02.01.1989’da İstanbul- Şile’de imam-hatip olarak göreve başladı. 1992 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandıktan sonra Erzurum Merkez Üniversite Lojmanları Camii’nde görev aldı.

1994 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine yatay geçiş yaparak Beyoğlu Müftülüğüne bağlı Turşucu Hüseyin Çelebi Camii’nde İmam-Hatipliğe devam etti. Buradan Haseki Eğitim Merkezine devam ederek, 2002 yılında mezun oldu. “Başlangıçtan Günümüze Kur’an Tefsiri’’ isimli mastır tezini tamamladı.

Kısa süreli olarak Kağıthane’ye bağlı Abdulhamit Han Camisinde görev yaptıktan sonra yapılan eğitim merkezi öğretmenliği sınavında başarılı olarak Samsun Eğitim Merkezine stajyer öğretmen olarak atandı. Yaklaşık iki ay sonra yapılan müftülük imtihanında başarılı olarak 2002 yılında Şırnak/Beytüşşebap’ta ilçe müftüsü olarak göreve başladı.

2004 yılında Çankırı/Atkaracalar ilçesine tayin oldu. 2006 yılında İsveç/Göteborg’taki Göteborg Diyanet Camisinde Din Görevlisi olarak görevlendirildi. Yurtdışında kaldığı süre içerisinde İngilizce ve İsveççe eğitimine devam ederek lise seviyesinde diploma aldı. 2010 yılında yurtdışı dönüşünde sırasıyla Amasya Göynücek İlçe Müftüsü, Rize İl Müftü Yardımcısı, Ankara Yenimahalle İlçe Müftüsü olarak görev yaptı. 2016-2020 tarihleri arasında Zonguldak İl Müftüsü olarak görev yapan Rüstem Can, 07 Mayıs 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Düzce İl Müftüsü olarak atanmıştı.

Can, 12 Kasım 2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Erzurum’a atandı.

Evli ve 3 çocuk babası olan Rüstem Can, Arapça, İngilizce ve İsveççe bilmekte, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Ana Bilim Dalında Doktora yapmaktadır.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • ömer dursun 29 Kasım 2022 10:38

    sayın müftüm hoş geldiniz. İlimizdeki terminal mahallesindeki çitlik camisine akşamları kapıyı kapattıkları için gidemiyoruz içeriye giremiyoruz. lütfen bu konuda birşey yapınız. caminin kapısı kapatıldığğı için aracımızı yola park edip anca içeri girebiliyoruz buda tehlikeli oluyor. lütfen bu konuda yardımcı olunuz.