ERZURUM Haber Girişi : 03 Aralık 2013 16:56

ERZURUM’DA ÜNİVERSİTELİ GENÇLER FIRSATI ‘YAKALAMA PROGRAMINDA’ PROJELERİNİ TANITTILAR

Almanya’da Mitost derneğinin destek verdiği ve Rusya, Kafkasya’da gerçekleştirilen ve gençlerin kendilerini geliştirmeye yönelik Fırsatı Yakala Programı projelerini Erzurum’da tanıttılar. 
Fırsatı Yakala Programı ile Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşayan gençlere çevrelerinde gördüğü sorunlarla ilgili projeler geliştirebilmesi için gerekli bilgi, yetenek, davranış ve beceriler kazandırmak amacıyla projeler üretmesi istendi. Muş, Ağrı, Gaziantep ve doğunun çeşitli illerinde gelen öğrenciler Erzurum Yakutiye Gençlik Merkezinde projelerini tanıttılar. Programın açılış konuşmasını yapan ve programın Türkiye koordinatörü Özgür Nuri Demir, ”Joint Civic Education Programı 2011 yılında bu yana Kafkas ülkelerinde ayrıca Rusya ve Türkiye’de aktif vatandaşlık kavramını desteklemek amacıyla mitost tarafından, yerel partnerler ile yürütülmekte olan bir projedir. Türkiye’de 2012 yılından bu yana yürütülmekte olup Türkiye’de 2013 Fırsatı Yakala adıyla Erzurum’da gerçekleştirilmiştir. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da bölgesinde gelen katılımcılar ile kendi projeleri yapmalarına olanak sağlamış ve bu projelerin hayata geçmesinde fırsat sunmuştur.” dedi.
OKUSUNDA BÜYÜSÜN PROJESİ
Muş’un yaklaşık 400 nüfuslu Ağaçlı Köyü’nde üniversite öğrencileri olan Ömer Aksoy, Recep Oğloğ, Sevgi Keleş’in birlikte gerçekleştirdikleri, ‘Okusun da Büyüsün Projesi’ ile Ağaçlı köyüne yaklaşık 500 kitaplı bir kütüphane kuruldu.