SÖYLEŞİ Haber Girişi : 04 Eylül 2013 12:02

Erzurum’a SES geldi!

Önce yeni terminal sonra da Vakıflar AVM’nin işletmeciliğini alan SES Turizm sahibi Mustafa Ünal, hedeflerini, Erzurum ile ilgili düşüncelerini Palandöken’e anlattı.

Cem BAKIRCI / PALANDÖKEN

Erzurum Şehirlerarası Otobüs Terminali ile Cumhuriyet Caddesi’nde yapılan Vakıflar Alış-Veriş Merkezi’nin işletmeciliğini alan Yozgatlı işadamı Mustafa Ünal, Palandöken  Gazetesi’ne konuştu. Haber Müdürümüz Cem Bakırcı’nın sorularını cevaplandıran  Ünal, "Erzurum ve Palandöken’in trendi yükseliyor. Bir yatırımcı olarak Erzurum’a daha  güzel sürprizlerimiz olacak” dedi.

Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Vakıflar AVM’nin ihalelerini alarak Erzurum’da bir anda adından söz ettiren İşadamı Mustafa Ünal, " İstanbul’da tekstil, inşaat ve akaryakıt sektöründe yatırımlarımız var. Biz bir aile şirketiyiz. Erzurum’a daha çok yatırım yapacağız" diye konuştu.

TERMİNALİ 10 YILLIĞINA 2.5 MİLYON TL’YE KİRALADIK

Erzurum’u tanıdıkça yatırım yapma kararı aldıklarını ve bir çok alanda Erzurum’da iş yapacaklarını anlattı. Genç işadamı Ünal, ’Neden Erzurum?" sorusunu şöyle yanıtladı:

 " Erzurum’un eski terminalini gördüğüm zaman hayal kırıklığı yaşadım. O terminal bu şehre hiç yakışmıyordu.  Ama Erzurum’un içine girip, gerçek Erzurum’u tanıdıkça buradaki kültürü, misafirperverliği görünce .  Bu işi kendimize görev edindik. Tabii ki bu işe germemize vesile olduğu için öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Küçükler’e teşekkür ediyorum.  Biz aslen Yozgatlıyız... Herkes ’neden Erzurum’a yatırım yapıyorsunuz?’ diye soruyor. Terminal işletmeciliği için söylüyorum. Sektörün içinden gelen biri olarak bütün firma sahiplerini tanıyorum.  Babamın otobüsü vardı, bu sektöre önce otobüs firması olarak  girdik. Firmamısa yatırım yaparak sektörde büyüdük. İstanbul’da ise tekstil, inşaat ve akaryakıt şirketlerimiz var. Biz bir aile şirketiyiz. Erzurum’a daha çok yatırım yapacağız. Bütün Erzurumlu  hemşerilerimiz rahat olsun. Bu şehrin adına yakışır bir terminal işletmeciliği yapacağız. Sektörün içinden geliyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nden  terminalin işletmeciliğini 10 yıllığına aldık. İnşallah daha çok uzun yıllar bu hizmetimiz devam edecek. Terminali yıllık 2.5 milyon TL’ye kiraladık. Bu ana paranın yanı sıra  ciromuz eğer 4 trilyonu geçerse  her yıl  400 bin TL artı KDV fark ödeyeceğiz."

Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden sonra Vakıflar AVM’nin  işletmeciliğini de aldıklarını anlatan Mustafa Ünal, "Vakıflar AVM’de 86 mağaza bulunuyor. Biz burayı aylık 240 bin TL’ye kiraladık.  Daha ucuza da alabilirdik . Çünkü ilk ihaleye kimse girmemişti.  Bu ihaleye de giren olmayacaktı. Fiyat 300 bin liraya çekilebilirdi. Ancak böyle bir talepte bulunmadık.  Sonuçta burası bir vakıf yeri ve buraları vakfa bağışlayanlar nur içerisinde yatsın. Şimdi  Erzurum’a yakışan bir işletmecilik yapalım istiyoruz. Bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz"diye konuştu.

"ÇAĞDAŞ VE ÇOK FARKLI BİR AVM OLACAK"

Vakıflar AVM ile  ilgili ciddi projelerinin olduğunu da vurgulayan  Ünal, " Hata  yapmamak için  uzman ekiplerle çalışıyoruz. İstanbul’daki Cevahir AVM’yi kuran firma ile görüştük.  Uzman arkadaşları Erzurum’a getirdik. Cadde üzerindeki bu yeri bir anlamda yeniden şekillendireceğiz. Erzurumlu kardeşlerimiz şunu bilsinler kurumsal, kaliteli bir işletme yapmaya özen göstereceğiz. Erzurum bir üniversite şehri, büyük bir kış turizmi merkezi ve trendi her geçen gün yükseliyor. Bizde bu anlayışla hizmet vereceğiz "dedi. 

"AVM’NİN İSMİNİ PALANYUM OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ "

Erzurum’un bölgenin gelişimine ön ayak olduğunu da anlatan Mustafa Ünal, bu anlamda kendilerinin de sorumluluk aldıklarını belirterek şöyle konuştu:

"Şirket olarak,  birikmiş sermayelerimizi riske ederek bu işe girdik. Allah nasip ederse iki ay içinde hizmete sokmayı hedefliyoruz. Şuanda AVM, yüzde 50 oranında işletmeye hazır  duruma getirmiş olacağız.  Bu iş merkezi içinde yer alan firmaların kurumsal ve  marka değeri olmasına özen göstereceğiz. Erzurum’a kalite ve kaliteli yaşam hizmeti getireceğiz. Bir çok isim önerisi var. Ancak biz, PALANYUM olarak düşünüyoruz. Erzurum’la farklı bir bağımız var. Ben Yozgatlıyım ama burası bizim de toprağımız, anne tarafından da Erzurumluyum. Kayınvalidemin dedesinin mezarı da  Erzurum’da... "

TERMİNAL’DE ARTIK HUZUR GÜVEN VAR

Ses Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ünal,  Erzurum’da Genel Müdür olarak ise Ahmet Demiral’ın görev yapacağını söyledi. Erzurum eski Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Demiral’in  şehri çok iyi tanıyan ve bilen bir isim olduğunu anlatan Ünal, " Ahmet Bey’in yanında yine çok değerli isimler var. Ahmet Bey,  benim adıma hep Erzurum’da olacak.  Daha şimdiden 90 Erzurumlu arkadaşımıza istihdam olanağı sağladık. Bakın, eski Erzurum Otobüs Terminali’nde her gün olaylar çıkıyordu. Şimdi burada gürültü, kavga yok. yolcularımıza huzurlu ve güvenli bir seyahat ortamı sağlamak için çalışıyoruz "diye konuştu. 

BAŞARILI POLİS MÜDÜRÜNE YENİ GÖREV 

Yeni Ses Turizm Yönetim Kurulu Başkanı, İş Adamı Mustafa Ünal, Terminal ve Vakıf İşhanı’ndan Sorumlu Genel Müdür olarak emekli eski Emniyet Müdürü Ahmet Demiral’ı göreve getirdi.  Dilşad Özdil ise Genel Sekreter olarak görev yapacak.