ERZURUM Haber Girişi : 06 Ekim 2021 06:37

ER-VAK’tan Tabyalar ziyaretine ücret alınmasına tepki

Aziziye ve Mecidiye Tabyaları’nı ziyaret edenlerden ücret alınmasına bir tepkide ER-VAK’tan geldi.

ER-VAK Başkanı Erdal Güzel, ‘‘Nene Hatun’un torunları olarak bizleri üzmüştür. Buralar antik tiyatro ve benzeri yerler değildir. Bu Tabyalar, bir milletin var olma mücadelesinin yiğitçe sergilendiği anlamlı mekânlardır.’ dedi.

Tarihin izini sürmek ve geçmişte yaşananları hatırlamak düşüncesiyle yine Er-Vak’ın fikrî alt yapısını oluşturduğu ‘9 Kasım Yürüyüşü’ ile on binlerce vatandaşımızın Aziziye ve Mecidiye Tabyalarını görmelerinin sağlandığını anlatan Başkan Güzel, Tabyaların şehrin gündemine girmesinden sonra yapılan çalışmaların meyvesini verdiğini, bu tarihî mekânların olduğu alanın ‘Milli Park’ ilan edildiğini söyledi.

‘Er-Vak olarak hedeflerinin ilkinin bu yerlerin ‘Millî Park’ ilan edilmesi, ‘Mecidiye Tabyası’ nın da ‘Harp Tarihi Müzesi’ vasfını kazanmasıdır’ diye konuşan Başkan Güzel, şunları söyledi: ‘Geçmişte kimsenin fazla haberdar olmadığı Tabyalar, Erzurum Kalkınma Vakfı (Er-Vak) tarafından çeyrek asır önce yapılan bir ‘Sultan Sekisi Toplantısı’nda gündeme getirilmiş ve bu etkinlikten sonra Tabyalar şehrin gündemine taşınmıştı. Özellikle, şehre çok yakın olmasına rağmen çoğu vatandaşın görmediği Aziziye ve Mecidiye Tabyaları uzun uğraşılar sonunda halka açılmış, bu çalışmalar neticesinde çeşitli restorasyonlar ve etkinlikler yapılarak bu iki tabya ön plana çekilmişti. Bilindiği üzere 9 Kasım 1877 tarihinde Erzurum halkının destan yazdığı Aziziye Savaşları bu Tabyalarda yapılmış, millî kahramanımız Nene Hatun burada efsaneleşmiş ve öldükten sonra da bu Tabyaların bağrına emanet edilmişti. Tarihin izini sürmek ve geçmişte yaşananları hatırlamak düşüncesiyle yine Er-Vak’ın fikrî alt yapısını oluşturduğu ‘9 Kasım Yürüyüşü’ ile on binlerce vatandaşımızın Aziziye ve Mecidiye Tabyalarını görmeleri sağlandı’

ERVAK Başkanı Güzel, ‘Buralar antik tiyatro ve benzeri yerler değildir. Bu Tabyalar, bir milletin var olma mücadelesinin yiğitçe sergilendiği anlamlı mekânlardır. Bu yüce ruhun tanıtılması ve anlaşılması her türlü maddî kazancın üzerindedir. Ücret mukabili bu mekânların ziyarete açılması başta Nene Hatun olmak üzere bu toprakları vatan yapanların ruhlarını sızlatacaktır. Nene Hatun’un mezarını ziyaret için ücret ödemek kesinlikle kabul edilebileceğimiz bir şey değildir’ şeklinde konuştu.

Başkan Güzel, Er-Vak olarak, önceliklerinin Türk tarihi için oldukça önemli olan Aziziye Zaferi ve bu zaferi kazanan ecdadın kanlarını döktükleri mekânlarla millet olma bilincinin tanıtılması, gelecek nesillere aktarılmasının göz önünde bulundurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • kerim tekin 09 Ekim 2021 20:03

    erdal bey çok haklısınız ziyaret için ücret alınmamalı. zaten gezip görülecek fazla birsey de yok. hiçbir hizmet yok büfe yok hiçbir sey yok. Bende ervak a devredilmeli. kültürel bir seyler yapılmalı

  • Mümtaz İSLAM 06 Ekim 2021 15:32

    Sayın Başkanım; Ailece bu yaz tabyalara gitme fırsatımız oldu. Ücretimizi vererek gezintiye başladık. Tabyaların bakımsızlığı bizi üzdü. Nenehatun Annemizin kabrinin yanında bulunan yerlerin bakımsızlığı hele alt tarafta bulunan şehitlerimizin kabirlerinde bulunan isim ve bayrakların belli olmaması bir kaç şehit mezarlarının mermerlerinin kırık olması ve şehitlikteki kitabe de bulunan yazıların okunmaması ile teraslık olan yerlerin hemen hemen hepsinin tahtadan yapılması nedeniyle kırık olması durumuyla karşılaştık. Sizin vasıtanızla Tabyalardaki gördüklerimi ifade ettim. Bu Şehir için çok kıymetli bir kişi olduğunuza ifade etmek isterim. İyi ki varsınız.

  • levent sütçü 06 Ekim 2021 14:33

    Sayın Başkan; Erzurum da iskan eden yerli insanını nasıl kaçırttılarsa , ziyarete gelenleri de kaçırtacaklar ya sonunda. Öyle bir zaman gelecek ki Erzurum bu nüfus düşüşü ile Bölgede Ağrıdan bile sonra gelecek.