KÜLTÜR - SANAT Haber Girişi : 22 Şubat 2024 09:16

Dadaş bebekler ilgi odağı

Dadaş bebekler ilgi odağı
Er-Vak’lı hanımlar folklorik bebeklerin üretimine hız verdi.

Erzurum’un önemli sivil toplum kuruluşlarından Erzurum Kalkınma Vakfı (ER-VAK) her alanda yapmış olduğu çalışmalarla göz dolduruyor.

ER-VAK çatısı altında görev yapan kadın komisyonu üyelerinin el emeği göz nuru ile ürettikleri folklorik Dadaş bebeklerin büyük ilgi görmesi üzerine Er-Vak’lı hanımlar haftanın belirli günlerinde bir araya gelerek folklorik bebeklerin üretimine hız verdiler.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Er-Vak Kadın Komisyonu Başkanı Nuran Çelenk, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Korosu kurduklarını, tarihi, sosyal, kültürel, sağlık, çevre, kadına şiddet, çocuk istismarı gibi konularda konferans, panel ve söyleşiler yaparak farkındalık oluşturduklarını ifade ederek bu çalışmaların yanında üretmiş oldukları dadaş bebeklerin Erzurum’a gelen misafirlere sunulacak en güzel hediye olduğunu vurgulayarak Erzurum kültürüne katkı sunmayı amaçladıklarını belirtti.

Patentini aldıkları folklorik dadaş kız ve erkek bebeklerin özellikle plaket yerine tercih edilmelerini isteyen Çelenk, Er-Vak Kadın Komisyonu olarak Erzurum’un gururu ve Dadaşların onuru olma yolunda çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.