SAĞLIK Haber Girişi : 30 Ekim 2008 11:35

Cumhuriyet Türk Milleti?nin kazanımıdır

Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız,  şu açıklamayı yaptı;

Cumhuriyet Türk milletinin var olma mücadelesinin destansı bir öyküsüdür. Erkeğiyle kadınıyla, yaşlısıyla genciyle fert fert verdiği mücadele sonucu kurulan bu devlet ve cumhuriyetin değerini Türk  millet çok iyi bilmektedir.

85 yılda evrensel değerler ve demokrasi kültürü adına büyük kazanımlar elde ettik. 

Gelişen dünyada yerimizi almak için gerekli çabayı harcadık.

Cumhuriyetin geride kalan 85 yılında ülkemiz, demokratikleşme, çağdaşlaşma, hukuk devletini gerçekleştirme, ekonomik, sosyal ve siyasi gelişmeleri kaydetme noktasında önemli mesafeler kat etmiştir. 

Ancak, Türkiye?nin gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında, başta demokrasi olmak üzere, daha uzun bir yol almasının gerektiğini görüyoruz.

Cumhuriyet millet iradesinin tecellisidir. Zaman zaman kesintiye uğrasa da Cumhuriyetimiz demokratik bir hukuk devleti olmaya devam etmektedir.

Dün olduğu gibi bu günde birlik ve beraberliğimizi yıkmak isteyen iç ve dış güçler olacaktır. Son zamanlarda yaşanan hain terör olayları Türk milletini derinden üzmüştür, ancak birlik ve beraberliğini pekiştirmekten başka bir işe yaramamıştır. Ülkemizin dört bir yerinde teröre gösterilen tepkiler bunun en güzel kanıtıdır.   

            Devletin ve Cumhuriyet?in asıl unsuru olan millet iradesinin ve taleplerinin kesintiye uğratılmadan tecelli ettiği, demokrasi ve hukuk devletinin tüm organları ile işlediği çağdaş bir Türkiye için Cumhuriyet?in gereği millet iradesin hakim olması şarttır.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 85. yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere,  bu vatan için canlarını vermekten çekinmeyen şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz