EĞİTİM Haber Girişi : 20 Ağustos 2013 12:00

Çok programlı liseler de okuyabilecekler

Puansız öğrenci alan meslek lisesi ya da imam hatip lisesinde okumak istemeyen öğrencilere çok programlı liseler bünyesinde ikili eğitim hakkı tanınacak. Böylelikle bu liselerde sabah veya öğlen eğitim görebilecekler. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Seviye Belirleme Tespit Sınavı’nda yeterli puan alamayarak açıkta kalan 574 bin öğrenci için ’ikili eğitim’ formülü buldu. Puansız öğrenci alan meslek lisesi ya da imam hatip lisesinde okumak istemeyen öğrencilere çok programlı liseler bünyesinde ikili eğitim hakkı tanınacak. Böylelikle bu liselerde sabah veya öğlen eğitim görebilecekler. Genel liselerde okumak isteyenler çok programlı liseleri tercih edebilecek. MEB’in sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına ilişkin genelgesine göre, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında 9. sınıflara öğrenci kayıtları, e-kayıt sistemiyle elektronik ortamda gerçekleştirilecek. 

Öğrenciler, 12-29 Ağustos’ta bölge sınırlaması olmaksızın 10 okul tercihini e-okul sistemi üzerinden yapabilecek. Genel lise program türünde öğrenim görmek isteyen öğrenciler, bünyesinde genel lise bulunan çok programlı liseleri tercih edebilecek. Yerleştirilen öğrencilerin ortak 9. sınıfa kayıtları yapılacak, 10. sınıftan itibaren genel lise program türünde öğrenim görecek. Çok programlı liselerde adaylar meslek lisesi, imam hatip lisesi veya genel lise program türünü tercih edebilecek ancak yalnız bir okul türünde öğrenim görecek. Tercih başvuruları tamamlandıktan sonra sonuçlar 2 Eylül’de www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Kesin kayıt işlemleri 2-13 Eylül’de yapılacak.