GÜNDEM Haber Girişi : 18 Eylül 2022 09:32

Çat’ta bazı binalarda hafif hasar oluştu

Erzurum’da 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Erzurum’un Çat ilçesinde 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Erzurum Valisi Okay Memiş, depremin ardından ilçe ve kırsal mahallelerde inceleme yaptı.

AFAD’dan alınan bilgiye göre, Cuma gecesi saat 23.30’da merkez üssü Erzurum’un Çat ilçesi olan 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem yerin 6.9 kilometre derinliğinde kaydedildi.

VALİ OKAY MEMİŞ, DEPREM BÖLGESİNDE

Erzurum Valisi Okay Memiş, Çat ilçesinde dün meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki depremin ardından ilçe ve kırsal mahallelerde inceleme yaptı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına (AFAD) göre saat 23.30'da merkez üssü, Erzurum'un Çat ilçesi olan 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 6.9 kilometre altında meydana gelen deprem, çevre il ve ilçelerde de hissedildi. Deprem sonrası başta AFAD olmak üzere ilgili kurumlar Çat ilçe merkezi ve kırsal mahallelerde incelemede bulundu. Gece boyunca yapılan incelemeler Vali Okay Memiş'in de katıldığı ilçe kriz merkezi toplantısında masaya yatırıldı.

Çat Kaymakamı Muhammet Serdar Erdoğan, Emniyet Müdürü Levent Tuncer, İl Jandarma Komutanı Albay İlker Şimşek, AFAD İl Müdürü Selahattin Karslı, Çat Belediye Başkanı Melik Yaşar, ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

HAFİF HASARLI YERLER VAR

Toplantı sonrası açıklama yapan Vali Memiş, "Gece 23.30 sularında Çat ilçemizde 4.9 büyüklüğünde depremle sarsıldık. Sabaha kadar araştırmalarımız devam etti. Deprem olduğu andan bu zamana kadar tek tek muhtarlarımızla görüştük. Allah'a şükür her hangi ağır ya da orta hasarlı konut tespit edemedik. Böyle bir ihbar da gelmedi. Hafif hasarlı yerler var. Özellikle Has köydeki okulda ve jandarma binasında çatlaklar olduğunu gördük. Bunlar da aslında 2 yıl önce meydana gelen depremden gelen çatlaklar olduğunu tespit ettik. Çok şükür olumsuz bir durumla karşı karşıya değiliz" dedi.

DEPREM BİZİM GERÇEĞİMİZ, BUNA GÖRE HAREKET ETMEK DURUMUNDAYIZ

Çat ilçesinde 2 yıl önce meydana gelen depremde 600'e yakın binada ağır hasar tespit edildiğini hatırlatan Vali Memiş, "Burada yaptığımız binaların neredeyse yarısının vatandaşa teslimini yapacağız. Diğerlerinin de inşaatı başladı, bir kısmı devam ediyor. Bilindiği gibi bu bölgemiz Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Doğu Anadolu Fay Hattının kesişme noktası. Deprem bizim gerçeğimiz, buna göre hareket etmek durumundayız. Kamu binalarını buna göre inşa ediyoruz. 2 yıl önceki deprem sonrası çelik konstrüksiyon yöntemiyle yapılan binalar var. Buralarda 4.9 büyüklüğündeki depremde hiç bir olumsuzlukla karşılanmadı. Böylece bu konutların depreme dayanıklılığını da test etmiş olduk" diye konuştu.

Vali Memiş, kriz merkezindeki toplantı sonrası ilçede esnafı gezerek geçmiş olsun dileklerini iletti.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.