GÜNDEM Haber Girişi : 18 Nisan 2014 17:05

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SENATOSU’NDAN PROF. DR. ORHAN GÜVENEN’E FAHRİ DOKTORA

Atatürk Üniversitesi Senatosu, ünlü bilim adamı Prof. Dr. Orhan Güvenen’e “Fahri Doktora” verdi. Prof. Dr. Orhan Güvenen’e doktora diploması, Kültür ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle takdim edildi. 
Törene, Kültür Eski Bakanı Prof. Dr. Talat Sait Halman, Büyükelçi ve MİT Eski Müsteşarı Sönmez Köksal, Eski Milletvekili, Sanatçı ve UNESCO iyi niyet Elçisi Zülfü Livaneli, Rektör Yardımcıları ve öğretim üyeleri katıldı.
Düzenlenen törende konuşan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Prof. Dr. Orhan Güvenen’in çalışmayı ve üretmeyi ne kadar çok sevdiğini, insana olan hürmetinin ne kadar derin olduğunu anlatarak, her türlü makamın ve unvanın ötesindeki kişiliğinden söz etti ve “Sadece Türkiye`de değil, uluslararası alanda ama özellikle Batıda da büyük değer atfedilen, en önemli taltif ve unvanlara layık görülen, dünyanın en seçkin bilim adamlarından biridir” dedi.
Rektör Koçak “ Özellikle dünya sistemleri, ekonomileri, istatistik ve stratejik alanlarında ciddi çalışmalar yapmış ve değer üretiminde bulunmuş olan Sayın Güvenen, dünyanın sayılı “bilge adamları” ndan biri olması hasebiyle de gurur ve övünç vesilemiz olmuştur. Onun önemli özelliklerinden biri, dünyayı ve çağımızı çok iyi okuyup, sorgulayabilmesi ve yorumlayabilmesidir. Salt laboratuvarına veya kitap sayfaları arasına sıkışan bir bilim adamı değildir. Her türlü oluşu ve gelişmeyi yerinde gören ve hayatın içinde kalmayı tercih edip, bilginin pratiğe dönüştüğü saha içinde bulunmayı, kendine vazife eden bir bilim neferidir” diye konuştu.
Güvenen’in, başta Büyükelçilik, Başbakan Başmüşavirliği, Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı olmak üzere, Türkiye için oldukça önemli kurum ve kademelinde görev yaptığını belirten Koçak, ayrıca uluslararası çeşitli kurum ve kuruluşlarda da yöneticilik görevlerinde bulunduğunu ve bazı görevlerinin halen devam ettiğini ifade etti.
Güvenen’in iyi bir Erzurumlu olduğunu konum, yetki ve donanımlarını Erzurum için seferber edip, şehrin kalkınması için elinden geleni yapan, Erzurumluluk şuur, kültür ve irfanını layıkıyla temsil eden örnek şahsiyetlerden biri olduğunu da vurgulayan Koçak, Erzurum’a dair sorumluluk duygusuna çok defa tanık oldukları Sayın Güvenen’i, bu şehrin evlatlarının sadece bugün değil, gelecekte de hep iyiyle, güzelle yâd edeceklerini söyledi.
Rektör Koçak, “Milletimize yaptığı hizmetler, gençlere ve gelecek kuşaklara örnek olacak, temsil ettiği ideal, birçoğumuzun yaşama arzusu haline dönüşecektir. Bu duygularla Prof. Dr. Orhan Güvenen hocamıza üniversitemizin “fahri doktora unvanı” nı taktim etmekten onur ve kıvanç duyduğumu belirtmek istiyorum” dedi.
Prof. Dr. Orhan Güvenen, kendisine taktim edilen fahri doktora unvanı nedeniyle duygulandığını ve onur duyduğunu belirterek “ Bu anlamlı doktora için asistanı olduğum ve her zaman asistanı olarak kalmaktan gurur duyacağım Atatürk Üniversitesi’ne ve Senato Üyelerine teşekkür ediyorum. Tozu toprağı olduğum, etim kemiğim olan topraklarda olmaktan dolayı da ayrıca gurur duyuyorum” dedi.
Daha sonra Prof. Dr. Orhan Güvenen, “ Bilim ve Dünya Dinamikleri” adlı konferansını verdi.