TEKNOLOJİ Haber Girişi : 28 Eylül 2023 09:02

ASELSAN’a ait özel teleskop sistemi, DAG’a da kurulacak

ASELSAN’a ait özel teleskop sistemi, DAG’a da kurulacak
Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) ile ASELSAN arasında ArGe ve gözlem iş birliği protokolü imzalandı.

ASELSAN’ın “Yakın Uzay Durumsal Farkındalık” (YAKUD) çalışmalarına yönelik ArGe Projesi kapsamında; Atatürk Üniversitesi bünyesindeki ATASAM ile ASELSAN ekiplerince ortak tasarlanan ve geliştirilen alt-üst yapılarla, ASELSAN’a ait Özel Teleskop Sisteminin (ÖTS), DAG yerleşkesine kurulumu, işletmesi ve gözlemleri gibi süreçleri kapsayan ArGe çalışmalarına dair iş birliği protokolü imzalandı. Bu kapsamda; DAG yerleşkesinde tespit edilen alana ArGe Projesi kapsamında geliştirilen ÖTS için uygun ve ihtiyaç duyulan altyapının planlaması ve hazır halde olması, ÖTS için gerekli üstyapının planlaması ve kurulumu, gerektiğinde ihtiyaç duyulan teknik hizmetlerin sağlanması ve diğer işletmesel giderler ile YAKUD gözlemlerinin başlatılması, ATASAM tarafından sağlanacak.

ASELSAN’ın “Yakın Uzay Durumsal Farkındalık” (Space SituationalAwareness-YAKUD) Projesi, alçak dünya yörüngesindeki (LEO) uyduların ve uzay çöplerinin tespitini sağlayacak bir ArGe projesi olarak dikkat çekiyor. YAKUD Projesi kapsamında değerlendirilecek bu verilerle milli uzay görevlerinin planlanmasına girdi sağlanması amaçlanmakta olup; proje kapsamında çeşitli veri kaynaklarından, gözlemevlerinden, teleskoplardan ve diğer çeşitli sensörlerden alınacak veriler birleştirilecek ve anlık uzay görüntülemesi sağlanacak. Aynı zamanda, YAKUD Projesi ile yakın yörüngelerdeki hareketlilik de görüntülenecek, Türkiye’nin uzay projelerindeki planlaması ve uzaydaki varlığı daha güvende olacak.

Yakın uzay durumsal farkındalığı alanında ülkelerin kendilerine ait milli bir sisteminin olması ve bu sistemler aracılığıyla uzay durum resmini oluşturabilmesinin önemi gün geçtikçe artıyor. Türkiye’nin; onlarca ülkenin yörüngelere sürekli yeni uydular fırlatması Türkiye üzerinden geçen uyduların tespitinin ve bu durumun farkındalığının sağlanmasının önemi de gelecek çağın en önemli unsurları arasında yer alıyor. Ayrıca, daha önce fırlatılan uyduların görevini tamamladıktan sonra “uzay çöpü”ne dönmesi, çözülmesi gereken bir probleme de yol açıyor. Yakın uzay durumsal farkındalığı gerçekleştikten sonra bu uzay çöplerinin de tespiti gerçekleştirilebilecek. Tespit edilecek bu tür olaylar arasında uzay nesnelerinin yörüngede çarpışma ihtimalleri, uzay havası olayları, uzay araçlarının atmosfere girme ihtimali ve mevcut uzay görevlerinin bozulması durumundaki ihtimaller yer alıyor.

Atatürk Üniversitesinin araştırma üniversitesi olması kapsamında; bu tür farklı kurum kaynaklı ArGe projelerine verdiği önem ve önceliklerin meyvelerini vermeye başladığını aktaran Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı: “Üniversitemiz merkezlerinin bu tür ArGe girişimleri ile dış paydaş ortaklıkları fazlasıyla anlamlı ve önemlidir. Aynı zamanda uzay bilimlerine yönelik Türkiye’nin en büyük yatırımı olan DAG’ın yerleşkesine bu tür farklı alanlardaki ArGe altyapılarının da rahatlıkla kurulabiliyor ve tercih ediliyor olması, DAG için doğru, stratejik ve yerinde güçlü bir altyapının da planlandığının ve kurulduğunun göstergesidir. Bu nedenle, ATASAM merkezimizde görev yapan tüm teknik ve akademik ekibimiz ile personelimize tekrar teşekkür ediyor, ASELSAN yönetimine ise iş birliği için gösterdikleri gayretten dolayı şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.