GÜNCEL Haber Girişi : 05 Mayıs 2010 01:22

Almanya da Yunus Emre Camii açıldı

Avrupa ülkelerinde bir taraftan cami, minare ve sesli ezan tartışmaları yaşanırken diğer taraftan yeni camiler inşa ediliyor. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından Almanya'nın Hamm kentinde inşa edilen Yunus Emre Camii düzenlenen görkemli törenle hizmete girdi.

Minareli olarak inşa edilen camide öğle, ikindi ve akşam ezanları hoparlörden sesli olarak okunacak. Programda konuşan Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Uyum Bakanı Armin Laschet, İslam'ın Almanya'nın bir parçası olduğunu herkesin kabul etmesi gerektiğini söyledi. Laschet, yaptığı konuşmada İslam Dini'nin okullarda ders olarak okutulması için de girişimde bulunacağını ifade etti.

Almanya'nın Ham Kenti'nde inşa edilen Yunus Emre Camii düzenlenen törenle açıldı. Cami açılış törenine, Türkiye ve Almanya'dan çok sayıda katılım oldu. Müslüman ve Hıristiyan din adamlarının da katıldığı açılış töreninde renkli görüntüler yaşandı. DİTİB tarafından yaptırılan cami açılışında barış güvercinleri uçuruldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Konservatuar hocalarıyla Hamm Müzik Okulu öğrencilerinin iki ülke marşını birlikte okumasıyla başlayan programa Kuran-ı Kerim tilaveti ve Mehter Takımı'nın konseri ile devam edildi.

PETERMANN: DAHA KAT EDECEĞİMİZ ÇOK YOL VAR

Programın açılış konuşmasını yapan Yunus Emre Camii Dernek Başkanı Rüstem Daday, programa katılan Türk ve Alman bütün katılımcılara teşekkür etti. Hamm Anakent Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann ise farklı dinlerden liderlerin de böyle bir ortamda bulunmasını dinlerin barışı adına atılan olumlu bir adım olduğunu ifade etti. Petermann, "Son yıllarda Hamm kenti olarak uyum adına büyük işler başardık. Bizler konuşmak yerine iş yapıyoruz. Daha kat edeceğimiz çok yol var." dedi.

LASCHET: İSLAM, ALMANYA'NIN BİR PARÇASI

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Uyum Bakanı Armin Laschet de programda yaptığı konuşmada Hamm Kenti'nin uyuma yapmış olduğu katkıları anlattı. "Bugün çok iyi bir ortamda bulunuyorum. İslam'ın Almanya'nın bir parçası olduğunu herkesin kabul etmesi gerekir." diyen Laschet, "Eyaletimizin hükümeti yeniden seçildiği takdirde İslam Dini'nin derslerini okullarda okutulması için büyük çaba sarf edeceği sözünü veriyorum." diye konuştu.

Programa, Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Petermann'ın özel daveti üzerine katılan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da bir konuşma yaptı. "Söyleneceklerin en güzelini bu cami söylüyor" diyen Çağırıcı, konuşmasını, Mevlana'nın "Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır." diyerek tamamladı.

3 VAKİT EZAN OKUNACAK

Almanya'da "minare" ve "sesli ezan" tartışmalarının yaşandığı bir dönemde açılışı yapılan caminin minaresi bulunuyor. Ayrıca camide sabah ve yatsı ezanları hariç hoparlörden 3 vakit sesli ezan okunabilecek. Açılışın ardından ilk öğle ezanı da hoparlörden okundu ve namaz kılındı.

Programa Afyon Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Berlin Din Hizmetleri Müşaviri Sadi Arslan, Türkiye Essen Başkonsolosu Dr. Hakan Akbulut, Afyon Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Vekili Hakkı Sağbilge, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Altuntaş, Essen Din Ataşesi Mehmet Uçmuş, KRV Uyum Bakanı Armin Laschet, Afyon'lu işadamları ile çok sayıda Türk ve Alman katıldı.