ustilanlar
24 Şubat 2020 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Mehmet Çatakçı > VATANDAŞ BORÇ BATAĞINDA...
Mehmet Çatakçı

VATANDAŞ BORÇ BATAĞINDA...

25.11.2019 10:54 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mehmet Çatakçı
Sizce ülkemizde Tüketici kredisi ve kredi kartı borcunu ödeyemediği için takibe alınan vatandaş sayısı kaçtır. CHP Meclis Grubu'nun hazırladığı ekonomik göstergeleri değerlendirme raporuna göre “2019 Ocak-Ekim döneminde toplam 1 milyon 205 bin 253 vatandaş daha bankalara olan kredi kartı ve tüketici kredisi borcunu ödeyemediği için icra takibine alındı. Son 5 yıl içinde takibe alınan ve borcu halen devam eden vatandaş sayısı ise 3 milyon 667 bin 827 oldu.”
Yolunuz adliyeye düşerse icra müdürlüklerinin olduğu katlara bir çıkın. Eğer yol bulabilirseniz koridoru bir baştan bir başa geçmeye çalışın. Yol bulabilirseniz diyoruz çünkü yerler tavanlara kadar icra dosyalarıyla dolu. CHP’nin Raporunda, 1 Ocak-10 Kasım 2019 günleri arasında UYAP üzerinden açılan icra dosyalarının sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.9 oranında artarak 7 milyon 894 bine ulaştığına dikkat çekiliyor. Aynı dönemde sonuçlanan dosya sayısı 5 milyon 100 bin olarak gerçekleşirken, halen icra dairelerinde 11 Kasım itibarıyla toplam 21 milyon 264 bin dosya işlem görüyor. Bu rakamı dörtle çarptığınızda Türkiye’de icralık olmayan hane kalmamış gibi acı bir tablo ortaya çıkıyor.
Amacımız felaket telalığı yapmak değil. Ama bilinen gerçeklerin üzerini de örterek bir yere varamayız. Ekonomik sebeplerle toplu intiharların yaşandığına dikkat çekilen raporda, bankalara olan tüketici kredisi ve kredi kartı borcunu ödeyemediği için takibe alınan vatandaş sayısının hızla artığının dile getirilerek şu ifadelere yer veriliyor:
“Takibe alınan krediler 46 milyar lira artarak 6 Kasım itibarıyla 140 milyar liraya ulaşmıştır. Kredi stokunun yüzde 7.1 oranında arttığı bir dönemde batık kredilerdeki artış oranı yüzde 49.4'ü bulmuş, batık kredilerin oranı ise yüzde 5.5'e çıkmıştır. Bu borcun 447 milyar lirası tüketici kredilerinden, 115 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanmaktadır.”
Şimdi diyeceksiniz, CHP’nin raporundan elbette olumlu bir şey çıkacak değildi ya. Ama tablo böyle. İnsanlar günlük ihtiyaçlarını artık borçlanarak karşılamaya başladılar. Borcu borçla kapatma dönemine geri döndük. Bu noktada, en zor durumda olanlar ise çalışamayacak durumda olan emekliler. “Çalışamayacak” kelimesini bilerek kullandık. Çünkü emekliler, yaşları itibariyle çalışamıyorlar. (TBMM’de çifte dikiş maaş alan emekli milletvekillerimizi burada ayrı tutuyoruz) Çalışamadıkları gibi, özellikle işçi ve Bağkur emeklileri sadakaya dönen emekli maaşlarıyla da aç bilaç yatağa giriyorlar. Türkiye’nin zenginleştiğini ifade edenler, 2000 sonrası  emeklilerin hakkı olan intibakları vermeyerek “kul hakkı” yiyerek büyük vebal altına giriyorlar!
TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda 15 gündür 2020 bütçesi görüşülüyor.
Maalesef iç açıcı bir tablonun sergilendiğini söyleyemeyiz.
Milli Eğitim Bütçesinin geçen yıllara nazaran azalması bir üzücü hadisedir.
Pembe tablo çizmek hayaldir, tünelin gözüken ucu yoktur.
Etiketler : mehmet çatakçı
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.