ustilanlar
01 Nisan 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Mehmet Çatakçı > NATODA KALMAK YA DA ÇIKMAK
Mehmet Çatakçı

NATODA KALMAK YA DA ÇIKMAK

09.12.2019 09:29 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mehmet Çatakçı
NATO’ya girdiğimiz 1952’den bu güne kadar tartışıyoruz.
Özellikle de son çeyrek yüzyıldır her olayı NATO’ya bağlamayı adet haline getirdik. Bu tartışmalarda NATO’daki müttefiklerimizden kaynaklanan Türkiye’ye yönelik tehditlerin ve sorunların etkisinin önemli olduğunu görüyoruz.
NATO’ya niye girdik, amacımız neydi ve bizim için NATO’da yer almamızın
ya da üye olmamızın amacı nedir? Anlamı nedir? NATO bir savunma örgütü olarak Avrupa’ nın Varşova paktı ve Sovyetler Birliğine karşı savunmak amacıyla kurulan bir ittifaktır. Soğuk savaş döneminde ortak savunma amacı çok daha önemli olduğu için üye ülkelerin farklı bir yaklaşım içine girmeleri ya da birbirleri aleyhine olacak tehdit algılamaları bir şekilde ikinci plana atılıyor ve bastırılıyordu. 
Ancak soğuk savaş döneminin bitmesiyle birlikte üye ülkelerin milli menfaatleri ve tehdit algılamaları ön plana çıkmaya başladı. Bu durumdan en fazla etkilenen ülkelerden biri de Türkiye oldu.
Bazı tartışmalar olsa da Türkiye’nin NATO’ya girmesinin amacı Sovyetler
Birliği tehdidine karşı batı ittifakı içinde yer alma ve güvenliğini kollektif
bir savunma sistemine dayama ihtiyacından kaynaklanıyordu. Bir diğer önemli husus ise Türkiye’nin batıya yönelik hedefleri ve batı ittifakları içinde yer alma tercihi ve arzusuydu.
Batı ittifakı içinde olmak Türkiye’nin ulaşmak istediği hedefleri, demokrasi,
refah seviyesinin artırılması, özgürlük vb. için çok önemliydi. Diğer tarafından
savunma harcamalarının düşürülmesi ve TSK’nın modernizasyonu söz konusuydu. Bizim için NATO üyeliği bunlarla birlikte, Türkiye’nin milli menfaatleri konusunda batının aleyhte karar almasını veya hareket etmesini önleyecek bir teşkilat olmasıdır.
Geçmiş tecrübeler ve olaylar Türkiye’nin bu konuda dikkatli olmasını ortaya koymaktadır.
Bu gün gördüğümüz, karşı karşıya kaldığımız sorunlara ragmen Türkiye NATO üyeliğine devam edecektir. Türkiye’nin NATO dışında kalması güvenlik sorunlarının
artmasına hatta karşılanamaz duruma yol açmasına neden olabilir.
NATO’nun Türkiye’ye sağladığı imkanları sağlayabilecek bir başka ittifak henüz yoktur.
Türkiye’nin milli menfaatlerini ilgilendiren konularda Rusya veya NATO dışındaki ülkelerle ittifak yapması Türkiye’nin NATO üyeliğinin tartışılmasını
gerektirmeyeceği kanısındayım. Türkiye’nin NATO içerisinde kalması güvenlik sorunlarının çözülmesinde önemli bir avantaj sağlayacaktır.
Bu gün NATO’nun karşılaştığı sorunlardan biri de Polonya ve Baltık ülkelerinin
Rusya konusundaki tehdit algılamalarıdır. Söz konusu ülkeler bu tehdide karşı takviye edilmek istemektedirler.
Aynı şekilde Fransa NATO’nun daha etkin kullanılmasını talep etmektedir. Özellikle Fransa’nın ilgisinin olduğu Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Sahel bölgelerinde.
Buna karşın Türkiye’nin neredeyse yarım asırdır mücadele ettiği PKK terör örgütü ve onun Suriye kolu olan PYD/YPG konusunda farklı yaklaşımlar içinde olunmakta ve Türkiye’nin bekasına yönelik bu terör tehdidi yeterli ölçüde karşılık bulamamaktadır.
Bütün bunlara rağmen Türkiye NATO içerisinde kalarak mücadelesini sürdürmelidir. Bu mücadele NATO içerisinde kalarak daha iyi yürütülebilir.
NATO Türkiye için önemli bir platform ve veto hakkının olduğu kritik bir örgüttür. NATO üyeleri ülkelerle aramızda bazı sorunlar olabilir bu konuda hem NATO içinde hem de NATO dışında geçici ittifaklar yaparak mücadeleyi sürdürmemiz gerekmektedir.
Türkiye için önemli olan NATO konusuna stratejik yaklaşmak ve oluşmakta
olan büyük resmi görebilmektir. Türkiye öfkelenmek ve ani tepki vermek yerine üyesi bulunduğu örgütü milli menfaatleri doğrultusunda nasıl kullanabileceğine
odaklanmalıdır.
Etiketler : mehmet çatakçı
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.