“Kalemimin Ayak İzleri” Zübeyir Hoca’dan ses getirecek bir eser daha

Atatürk Üniversitesi’nin çok saygın öğretim üyelerinden ve aynı zamanda gazetemizin kıymetli yazarlarından biri olan Zübeyir Saltuklu, “Kalemimin Ayak İzleri” adlı çok değerli bir esere imza attı.

Sağolsun, hoca bu değerli eserini adımıza imzalamak lütfunda bulunarak bizi de bahtiyar etti.

Zübeyir hoca, duruşu, dünya görüşü ve inandığı meseleleri savunmadaki kararlılığıyla ülke çapında adı zikredilen bir akademisyen ve aynı zamanda iyi bir yazardır.

“Kalemimin Ayak İzleri” adlı bu çok önemli eserinde tarih, etik, teoloji, politika ve felsefe gibi ana başlıklar altında hepimize ders olabilecek bir sunum yapmış.

Hoca, kitabında Albert Schweiitzer’den yaptığı şu alıntıyla işe başlamış:

“… Üstün insan gücünün artmasıyla birlikte, gerçekte zavallı ve acınacak insan haline gelmiştir. Uzun süredir anlamamız gereken bu gerçeği kabul edelim. Üstün insan olmakla, gerçekte insan dışı bir varlık olduk biz.”

Bu da zaten bu hacimli kitabın muhtevası hususunda size gerekli ipuçlarını veriyor.

Kitabı henüz okumaya başladım, dolayısıyla kitap üzerine görüş serdetme sadedinde değilim…

Fakat kitabı okuduktan sonra illa ki bir yorum yapmak isterim.

Çünkü yıllardan beri yakından tanıdığım ve ilmi birikimine hürmet ettiğim Zübeyir hoca, laf olsun torba dolsun kabilinden kalem oynatacak biri değildir.

Çünkü O, aynı zamanda bir dava adamı ve vicdanlı bir münevverdir.

Ben dünden itibaren okumaya başladım, size şiddetle tavsiye ederim… 
(Mehmet şener PALANDÖKEN)

05.02.2020 13:06
YORUMLAR
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.