ustilanlar
06 Ağustos 2020 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Ömer Nazmi Yavuz > KONUMUZ REKTÖR ÇOMAKLI
Ömer Nazmi Yavuz

KONUMUZ REKTÖR ÇOMAKLI

13.07.2020 12:41 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ömer Nazmi Yavuz

Bizim bu güzel ülkemizde çok güzel sözler raflardaki yerini almıştır. Ve günü geldiğinde tozlanmış bu cümleler tozu silinerek kullanılır.

Kullanılır çünkü, kullanmaz isen, söylemek istediğin tam olarak anlaşılmaz!

Bu tümcelerden biri, "hiç bir başarı cezasız kalmaz!"

Bu siyasette ve bürokraside böyledir.

..

Söz konusu, Atatürk Üniversitesi!

Özne ise Sayın Rektör Ömer Çomaklı!

Ne zaman rektörlük atamalarının günü yaklaşsa, Ankara'dan çıkan bir dedikodu, yürüye yürüye o üniversitenin bulunduğu şehre kadar gelir. İnanan inanır, inanmayan da güler geçer.

Son günlerde kulağımıza çalınan dedikodulardan biri de Atatürk Üniversitesi Rektörü Sayın Ömer Çomaklı'nın yerine bir başka ismin atanacağı!

Ben buna asla ihtimal vermiyorum; yani gülüp geçiyorum; ama  bahsettiğim "hiç bir başarı cezasız kalmaz," cümlesi beynimde tepinip duruyor.

Bir gazeteci olarak izlediğimiz kadarıyla Sayın Çomaklı, göreve geldikten sonra yaptığı çalışmalar ve üniversitesinin içeride ve dışarıda geliştirdiği diğer kurumlarla olan iş birliği nedeniyle taraflı tarafsız herkesten alkış almıştır ve de almaya devam etmektedir.

Bir kurumun başındaki kişinin başarılarını duyurmak için aynı siyasi görüşte olmanıza gerek yoktur; sadece biraz vicdan, biraz da bulunduğunuz kenti sevmeniz yeterlidir.

Ayrıca, bilim insanı, salt teorik bilgileriyle değil, pratikte de ortaya ne koyduğuyla değer kazanır. Bir de "klasik bilim insanı" gömleğini kapının arkasındaki askıya asarak, ilkeleriyle ve toplumdaki iletişimiyle ilintili olduğunu unutmamak gerekir.

Yukarıdaki satırların arasına Sayın Çomaklı'yı sıkıştırırsak bulunduğu cümleye hiç de rahatsızlık vermez, değil mi yani!

Beynimde tepinip duran, o tozlu cümlenin yerine, "Hayatta daima gerçekleri savun ki vicdanına hesap vermek zorunda kalmayasın," tümcesinin koşturmasını tercih ederim.

Bu yazı, o yüzdendir! 

Etiketler : nazmi
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.