ustilanlar
29 Mayıs 2020 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > MUSTAFA DAMLARKAYA > Güney Kore ve Türkiye eğitim sistemleri
MUSTAFA DAMLARKAYA

Güney Kore ve Türkiye eğitim sistemleri

15.09.2019 21:46 12 14 16 18 yazdır
Yazar : MUSTAFA DAMLARKAYA
Güney Kore’de okullar normalde saat, 16.00’da kapanır. Ancak etüd, kurs derken orada bir öğrencinin eve gitmesi saat 23.00’ı bulur. Bu durum, belli bir kesimin için değil tüm ülke
öğrencileri için böyledir. Öğrenciler,14 saatlerini dışarıda, yani eğitim ile ilgili geçirdikleri
için ve başarılı olmalarındaki en önemli faktör de bu olduğundan kimse bundan şikayetçi değildir.
Dünyada, eğitimin kalitesini ölçen PISA sonuçlarına göre, G. Kore 7. sırada, Türkiye ise 72 ülke arasında, 54. sıradadır. 40 yıl gibi kısa bir sürede, sıfırdan zirveye çıkan G.Kore, eğitim sitemi ile devamlı başarılar elde ederek dünyada bir farklılık meydana getirdi. Geliştirdikleri çağdaş eğitimleri sayesinde Koreli öğrenciler bilim, sanat, spor, dil bilgisi ve ahlak gibi sahalarda hızlı ve kaliteli bir gelişim gösterdiler.
Devlet, G.Kore’de eğitimin her sahasından sorumludur. Eğitim tamamen ücretsiz.
Özel okul sayısı ise yok denecek kadar az. Kore halkının maddi gücü iyi olmasına rağmen,
halk özel okullara ilgi göstermiyor. G. Kore’de alan seçimi 11. sınıflara başlıyor.
Finlandiyadaki gibi, okullarda ayakkabı yasak, terlik kullanılıyor. Okulun temizliğinden, tuvaletler hariç, sırayla tüm öğrenciler sorumlu. Yabancı dil eğitimi ileri seviyede veriliyor. Öğrenciler İngilizce ve ikinci yabancı dil olarak Çince öğreniyorlar.
İngilizce eğitimini, yurt dışından getirilen, ana dili İngilizce olan öğretmenler veriyor. Her yıl 15 milyar dolar İngilizce öğretimine para harcanmaktadır.
Öğretmenlerin görev yerleri her beş yılda bir değiştiriliyor. G.Kore’de öğretmenlik, çok saygı duyulan, yüksek prestijli bir meslek olarak algılanıyor. Öğretmenler atanamama ve işsiz kalma gibi kaygılar taşımıyorlar.
Öğretmenler, ülke ortalamasının çok üzerinde bir gelir elde ediyorlar.OECD raporlarına göre,G.Kore’de göreve yeni başlayan bir öğretmen, 2 bin 500 dolar (13 bin TL), 15 yıllık bir öğretmen ise, 4200 dolar ( 22 bin TL) alıyor.
Bizde de göreve yeni başlayan, üniversite mezunu bir öğretmen 3 bin TL, yeni göreve başlayan bir lise mezunu imam ise 3500 TL, bizde 15 yıllık bir öğretmen 4200 TL, ilkokul mezunu ise, 5-6 bin TL alıyor.
Yani bizdeki öğretmenin hem aldığı maaş hem de hayat seviyesi, G. Kore’deki öğretmenin
dörtte biri kadar. Bizde şu anda işsiz ve atama bekleyen 300 bin öğretmen var.
Bu zavallı işsizlerin çoğusu mesleklerinin dışındaki alanlarda; çay demleyen, çay dağıtan,
işportacı, tablacı, tezgâhtar vb. alanlarda, karınlarını doyurmak için çalışıyorlar.
Acaba bu işten sorumlu olanlar bunu neden görmüyorlar? Yeri geldiğinde, “öğretmenlik
mesleği, peygamberlik mesleği” diyorlar, ama öğretmene maddi ve manevi desteği vermiyorlar, neden? Bugün öğretmenlerimiz, bu pahalı hayat şartları karşısında eziliyorlar, neden? Artık öğretmenlerimiz, dünya standartlarında bir ücret almalıdırlar.
Biz de öğretmenlerimize gerekli maddi ve manevi desteği verip G.Kore gibi, kaliteli
ve başarılı eğitim sistemini sağlayarak G.Kore’ nin eğitimdeki kazandığı mucizeyi
gerçekleştirmeliyiz. Bu da ancak ve ancak öğretmenlerimize sahip çıkmakla gerçekleşir.
Bugünkü şartlarda, yeni göreve başlayan bir öğretmenimizin maaşı,7-8 bin TL, 15 yıllık bir öğretmenimizin maaşı 15 bin TL, 15 yıl üzeri bir öğretmenimizin maaşı da 20 bin TL olmalıdır. Bu gereklidir, bu şarttır. Dünya gerçeklerine göz yummamalıyız.
Dünyanın hiçbir yerinde öğretmenler, Güney Kore'deki kadar kıymetli değildir.
Eğitime büyük önem veren ülkede, zengin ve popüler olmanın en iyi yolu öğretmen
olmaktır. Bazı öğretmenlerin yıllık kazancı 4 milyon doları bulmaktadır. Türkiye'de öğretmenler yıllık 21 bin dolar kazanıyor. Bu rakam, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü
OECD'nin ortalamasının yarısı bile değildir. Güney Kore'de ise öğretmen olmak çok kazançlı ve popüler bir meslek, özellikle matematik ve teknoloji branşındaki öğretmenler çok para kazanıyorlar.
Güney Kore’nin ekonomik olarak başarılı olması incelendiğinde, bunun, eğitim ile doğru orantılı olduğu görülür. Güney Kore’de piyasanın ihtiyacına göre şekillenmekte olan bir eğitim sistemi mevcuttur.
Yani G. Kore’de, sanayinin ihtiyaç ve beklentilerini esas alan bir arz-talep dengesi
sağlandığından, eğitim planlanması bu doğrultuda çok müthiş bir gelişim göstermiştir.
Tüm bu başarının altındaki esas faktör de eğitimdeki isabetli politikaların ve stratejilerin
belirlenmesi ve bu faktörlerin doğru bir şekilde planlanarak uygulanması bulunmaktadır.
G.Kore, eğitim sisteminde bu kadar başarılı olması, ölümüne çok çalışan ve başarılı
olan çocuklardan ibaret olmasıdır.
G.Kore, M.E. Bakanlığı,eğitim alanındaki tüm politikaların hem oluşturulmasında
hem de uygulanmasından sorumlu bir devlet organıdır. Bu eğitim ideolojisinin altında, her bir Kore vatandaşının gerek kendi ülkesinin gerekse insanlığın demokratik gelişimine ve ülkelerinin refahına katkıda bunabilecek kendisine güvenen fertler olarak yetiştirmelerini sağlamak yatmaktadır.
Eğitim Bakanlığı, eğitimin kalitesinin, öğretmenlerin kalitesinin önüne geçemeyeceği anlayışını benimsemektedir.
Bu nedenle Güney Kore’de, öğretmenlerin profesyonel gelişimine katkı sağlamaya büyük önem verilmektedir.
G.Kore, M.E.Bakanlığı ilk,orta ve yükseköğretim kurumların hem ders kitapları ve müfredatlarının oluşturulmasından, yayınlanmasından, bu sistemlerin idari ve mali desteklerinin sağlanmasından, öğretmenlerinin yetiştirilmesinden ve bu insan kaynakları politikalarından, tüm hayat boyunca bir eğitim anlayışı çerçevesi içerisinde, bunların geliştirilmesinden ve denetlemesinden sorumludur. Ne kadar harika ne kadar mükemmel.
G.Kore eğitim sistemi, devamlı olarak modern çağın şartlarına göre uygun bir şekilde yenilenmektedir. Eğitimin model ve standartları güncelleştirilerek eğitimde elde edilmesi hedeflenen kazançlar yönünde de dinamiklik sağlamaktadır.
2015 PISA bilim alanında, 72 ülke arasında G.Kore 11. - Türkiye 52. - okuma alanında
G.Kore 7. Türkiye 50. – Matematik alanında G.Kore 7.- Türkiye 49. sıradadır.
PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) 2015 Ulusal Raporu açıklandı.
Uluslararası PISA testi sonuçlarına göre, Türkiye'deki öğrenciler bilim, matematik ve okumada OECD ortalamasının altında kalmıştır. Öte yandan 2015 yılı insani gelişim endeksinde, 188 ülke arasında Türkiye 72’nci sırada yer alırken, Güney Kore 17’nci sırada yer almaktadır. 2016 yılı İngilizce yeterlilik endeksinde Türkiye 72 ülke arasında 51’inci sırada yer alırken, Güney
Kore 11’inci sırada yer almaktadır.
G.Kore’de, özellikle mühendislikler ve sayısal bölümlerde çok ileridedirler. Robotlarla arası iyi olan milletlerden olan Koreliler, yakında eğitim sistemlerini de bu cihazlara teslim edecekler. R-Learning adı verilen proje dahilinde, 2012 yılında, 500 anaokulunda ve 2013 yılında toplam, 8000 eğitim merkezinde, robot öğretmenler kullanılmıştır.
G.Kore eğitim sistemi; demokratikleşme, özerklik, yerelleşme ve küreselleşme gibi dört kelimeyle açıklanabilir.
G.Kore eğitim sisteminin merkezinde tek bir şey vardır, her yılın Kasım ayında yapılan
Üniversite Giriş Sınavı, Suneung, öyle bir sınavdır ki öğrenciler rahatsız olmasın diye uçaklar havalanmazlar, araçlar korna çalmazlar. Korelilere göre Kore’nin en iyi üniversitelerinden birine girme ihtimali, yıldırım çarpması ihtimalinden bile düşüktür.
Yazar Amanda Ripley, Güney Kore eğitim sistemiyle ilgili olarak şunları söylüyor:
Eğer ortalama bir Amerikan eğitimi ile ortalama bir Kore eğitimi arasında seçim yapmak zorunda kalsam, istemeden de olsa Kore modelini seçerdim. Gerçek şu ki, modern dünyada çocuklar nasıl öğrenmek nasıl çalışmak ve başarısızlıktan sonra, nasıl yoluna devam etmek gerektiğini öğrenmek zorundadırlar. Kore modeli tam da bunları öğretiyor” diyor. Darısı bizim başımıza.
Özetle diyebiliriz ki Finlandiya “aklı başında bir başarı” örneğidir. G.Kore ise “aklını kaçırmış bir başarı” modelidir.
Selam ve saygılarımla…
Etiketler : mustafa damlarkaya
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.