EKONOMİ Haber Girişi : 15 Şubat 2021 00:32

GIRTLAĞIMIZA KADAR BORÇLUYUZ!

Erzurum’da pandemi sürecinde kullanılan banka kredi oranı tehlikeli biçimde ikiye katlandı…

Ticaret Odası’nın, “Üye aidat borcunuzu ödemezseniz kaydınızı sileceğiz” tehdidi gündeme bomba gibi düşmüşken, ortaya çıkan bu kredi gerçeği tüm dengeleri alt üst etti. Erzurum ekonomisi meğerse pimi çekilmiş bomba misali her an patlayabilir.

Şairin “…bedava yaşıyoruz, bedava” dizesi, Erzurum için “krediyle yaşıyoruz, krediyle” biçiminde dillendiriliyor artık…

BANKAYA İPOTEKLİ ŞEHİR!

Üretim ve sanayi şehri olmayan Erzurum ayakta kalabilmek için resmi ve özel bankalara yaslandı! Türkiye Bankalar Birliği’nin resmi verilerine göre Erzurum, son bir yılda 17 milyar liradan fazla kredi kullandı! Bu da şunu gösteriyor: Erzurum bankaya ipotekli bir şehir!

KRİTİK BİR DÖNEM!

Erzurum ölçeğinde bir şehir için kritik durum diye gösterilen bu gelişme, iş dünyasının nasıl bir açmazda olduğunun da fotoğrafını çekmiş oldu! Öyle ki, Erzurum’da kişi başına düşen kredi miktarı 22 bin liranın üstüne çıktı. Oturduğumuz evlerden bindiğimiz otomobillere kadar, her şey aslında bir yerde bankaların malları!

KREDİLER TÜKETİME GİTTİ!

TBB’nin resmi verilerini analiz eden ekonomistler, büyük oranda kamu girdileriyle ayakta duran bir şehrin bu miktarda bankalara borçlanmasını, ilerisi için “tehlikeli gidişat” şeklinde konuştular. Yine yapılan değerlendirmede kullanılan bu kredinin yüzde seksen oranında tüketime gittiği bildirildi.

İŞTE RESMİ VERİLER VE O HABER

TBB 2020 yılı Erzurum nakdi kredi iller dağılım sonuçlarını açıkladı. Erzurum’da 13,6 milyar TL tutarında kamu bankası, 3,6 milyar TL tutarında özel banka, toplamda ise 17,2 milyar tutarında nakdi kredi kullanımı gerçekleşti.

İlde kişi başına düşen nakdi kredi tutarı 22,7 bin TL oldu. İl 2020 Nakdi kredi kullanım tutarı yüksekliği sıralamasında, Bölge illeri içinde ilk sırayı aldı.

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN KREDİ TUTARI

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) TBB 2020 dönemi Nakdi Kredilerin İllere ve Bölgelere Göre Dağılımı verilerine göre İlde 2020 yılı ölçeğinde kişi başına düşen nakdi kredi tutarı kamu banka kredilerinde 17 bin 945 TL, Özel banka kredilerinde 4 bin 810 TL, toplam nakdi kredi de ise 22 bin 756 TL olarak hesaplandı.

KAMU BANKASI KREDİLERİ VE ERZURUM

2020 yılı kaydında Erzurum’da 13,6, KUDAKA istatistik Bölgesi illerinde16,6, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi illerinde 24,3, Doğu Anadolu Bölgesinde ise 52,3 milyar TL tutarında kamu bankası nakdi kredi kullanımı kaydedildi. İlin Türkiye toplamında kamu bankası kredi kullanım tutarı payı yüzde 0,93 oldu.

2020 ÖZEL BANKA KREDİLERİ VE ERZURUM

Dönemde Erzurum’da 3,6, KUDAKA istatistik Bölgesi illerinde 5,0, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi illerinde 9,3, Doğu Anadolu Bölgesinde ise 23,5 milyar TL tutarında özel banka nakdi kredi kullanımı kaydedildi. İlin Türkiye toplamında özel banka kredi kullanım tutarı payı yüzde 0,17 olarak tespit edildi.

BÖLGESEL VERİLER VE ERZURUM

TBB verileri üzerinden DOSİAD tarafından gerçekleştirilen analize göre, 2020 dönemi ölçeğinde Erzurum’da 17,2, KUDAKA istatistik Bölgesi illerinde 21,6, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi illerinde 33,6, Doğu Anadolu Bölgesinde ise 75,9 milyar TL tutarında nakdi kredi kullanımı gerçekleşti. İlin ülke toplamında nakdi kredi kullanım tutarı payı yüzde 0,48 olarak tespit edildi

BÖLGE İLLERİ KREDİ KULLANIM TUTARI DAĞILIMI

Dönemde Erzurum’da 17,2 milyar, Malatya’da 11,6 milyar, Van’da 10,1 milyar, Elazığ’da 9,5 milyar, Kars’ta 3,7 milyar, Ağrı’da 4,1 milyar, Erzincan’da 3,4 milyar, Bitlis’te 3,0 milyar, Muş’ta 2,6 milyar, Iğdır’da 2,4 milyar, Bingöl’de 2,2 milyar, Ardahan’da 1.6 milyar, Hakkari’de 2,4 milyar, Tunceli’de 1,4 milyar TL tutarında nakdi kredi kullanıldı.

BÖLGE İLLERİ KAMU BANKASI NAKDİ KREDİ KULLANIM TUTARI DAĞILIMI

2020 yılı kaydında, Erzurum’da 13,6 milyar, Malatya’da 7,2 milyar, Van’da 6,4 milyar, Elazığ’da 6,0 milyar, Kars’ta 2,2 milyar, Ağrı’da 2,9 milyar, Erzincan’da 2,3 milyar, Bitlis’te 2,4 milyar, Muş’ta 1,9 milyar, Iğdır’da 1,4 milyar, Bingöl’de 1,6 milyar, Ardahan’da 1.1 milyar, Hakkari’de 1,8 milyar, Tunceli’de 1,1 milyar TL tutarında kamu bankası nakdi kredisi kullanıldı.

BÖLGE İLLERİ ÖZEL BANKA NAKDİ KREDİ KULLANIM TUTARI DAĞILIMI

2020 yılı toplamında Erzurum’da 3,6 milyar, Malatya’da 4,4 milyar, Van’da 3,7 milyar, Elazığ’da 3,4 milyar, Kars’ta 1,4 milyar, Ağrı’da 1,2 milyar, Erzincan’da 1,1 milyar, Bitlis’te 652,4 milyon, Muş’ta 753,7 milyon, Iğdır’da 1,0 milyar, Bingöl’de 587,9 milyon, Ardahan’da 540,0 milyon, Hakkari’de 582,6 milyon, Tunceli’de 356,3 milyon TL tutarında özel bankası nakdi kredisi kullanıldı.

ERZURUM KAMU’DA 21’İNCİ SIRADA

Erzurum kamu bankalarınca kullandırılan kredi tutarında 21’inci sırada yer aldı. Kamu Bankaları kredi kullanımının en yüksek olduğu 25 il, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Konya, Gaziantep, Adana, Kocaeli, Denizli, Mersin, Kayseri, Hatay, Balıkesir, Manisa, Aydın, Kahramanmaraş, Samsun, Muğla, Tekirdağ, Erzurum, Eskişehir, Diyarbakır, Şanlıurfa, Sakarya olarak açıklandı.

ERZURUM ÖZEL BANKA KREDİLERİNDE 34. SIRADA

İl, özel banka kredisi kullanım tutarı yüksekliği bakımından iller sıralamasında 34’üncü oldu. Özel Banka kredi kullanımının en yüksek olduğu 35 il; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep, Denizli, Kocaeli, Adana, Konya, Mersin, Muğla, Kayseri, Hatay, Manisa, Tekirdağ, Samsun, Aydın, Balıkesir, Kahramanmaraş, Eskişehir, Diyarbakır, Sakarya, Trabzon, Şanlıurfa, Ordu, Afyonkarahisar, Edirne, Malatya, Çanakkale, Zonguldak, Çorum, Van, Erzurum, Rize şeklinde sıralandı.

ERZURUM TOPLAM’DA 26’INCI SIRADA

Erzurum özel ve kamu bankaları kredileri toplamında iller sıralamasında 25’inci sıradaki yer aldı. Toplam kredi kullanımının en yüksek olduğu ilk 30 il, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep, Kocaeli, Konya, Denizli, Adana, Mersin, Kayseri, Hatay, Muğla, Manisa, Balıkesir, Tekirdağ, Samsun, Aydın, Kahramanmaraş, Eskişehir, Diyarbakır, Sakarya, Trabzon, Şanlıurfa, Erzurum, Afyon, Çorum, Malatya ve Ordu olarak bildirildi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.